Jövőre nyit Európa legmagasabb felhőkarcolója

Jövőre nyitja meg kapuit Londonban Európa legmagasabb felhőkarcolója: a The Shard (Üvegszilánk) névre keresztelt üvegtorony a Cityn kívül, London Southwark városrészében, a Temze déli partján épül.

WA
2012. 02. 07. 7:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A híres olasz építész, Renzo Piano tervei alapján készülő, 310 méter magas, 72 emeletes épület közvetlen szomszédságában működő üzletek reményei szerint a beruházás segíteni fog felvirágoztatni a környéket, amely évszázadok óta a Temze kevésbé jómódú partszakaszának számít.

A London világvárosi státuszát szimbolizáló Shard igazi nemzetközi együttműködés gyümölcse: a tervezője olasz, az építkezést a katari kormány finanszírozza, emellett pedig a kínai Sangri-La (Shangri-La) nevű hotelcsoport volt az első bérlő, amely bejelentkezett. „Azt akarjuk, hogy ezt az épületet minden londoni a magáénak érezze” – mondta a beruházó Irvine Sellar cég. „Az ember itt megebédelhet, dolgozhat, aludhat és még a lenyűgöző panorámában is gyönyörködhet.”

A főváros legtöbb pontjáról jól látható üvegtorony külső része várhatóan idén júniusra készül el. Az ultramodern épület gyakorlatilag a történelmi London mellett terül el: szomszédságában, a Temze partján állt egykor az első római település, és Charles Dickens Kis Dorrit (Little Dorrit) című regénye is a torony mögötti utcákban játszódik. Közelében van a Globe színház és a folyón átellenben a Tower is.

Az Irvine Sellarnak több mint 11 évébe telt, amíg megvalósíthatta nagyszabású tervét. A Cityn kívüli üvegtorony felépítését ugyanis határozottan ellenezte több műemlékvédelmi szervezet, közöttük az English Heritage is, azt kifogásolva, hogy a felhőkarcoló tönkreteszi a Szent Pál-székesegyház védett panorámáját, holott majdnem egy kilométerre áll tőle, a Temze másik partján. Maga Károly walesi herceg is rosszallóan „hatalmas sótartóhoz” hasonlította az épületet, bár nem lépett fel hivatalosan a beruházás ellen. Az UNESCO pedig tavaly bejelentette, hogy felülvizsgálja a londoni Tower világörökségi helyszín státuszát, részben az épülő felhőkarcoló miatt.

A londoni városképet egyértelműen meghatározó üvegtorony jövője azonban még mindig bizonytalan. A Sangri-La mellett ugyan néhány étterem is aláírta a bérleti szerződést, a helyiségek legtöbbje azonban gazdátlan, jelezve, hogy a londoni székhelyű üzletek közül sokan éppen azzal küszködnek, hogy visszafogják a kiadásaikat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.