Lépjünk ki az örökös panaszkodásból

„Telt házas” szentmisén búcsúztak el a házasság hetétől Budapesten vasárnap este, az Erzsébet híd budai hídfőjénél.

2012. 02. 20. 10:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pestiesen szólva „bejött” a vasárnap lezárult házasság hete Magyarországnak, a bő kétmillió Google-találat is csak érzékelteti azt a pozitív hatást, amit érdeklődőkből, házasokból, családban élőkből kiváltott. Az eseménysorozattól szentmisén búcsúztak; „telt ház” volt vasárnap este a Belvárosi Nagyboldogasszony-főplébániatemplomban.

Szentbeszédében Bíró László katolikus püspök arra mutatott rá, hogy az istenellenesség, a szexuális szabadosság összefogott a házasság intézménye ellen, de a tavalyi család éve programsorozat bebizonyította, hogy a magyar társadalom szivacsként fogadja be az értékeket.

Köztünk vannak a példák

– Lépjünk ki az örökös panaszkodásból, mutassuk meg, ami szép és jó – folytatta a püspök, mutatva Lackfi János és felesége, Bárdos Júlia felé (ők voltak a házasság hete idei „arcai”), olyanoknak nevezve őket, akik tesznek a családbarát munkahelyért, társadalomért, irodáért, mindenért. Bíró ezután azt kérte a megjelentektől, imádkozzanak a nemzetért, illetve annak felelőseiért, a házasságra készülőkért, a benne élőkért és a gyászolókért is, mert rájuk is gondolni kell. Külön kiemelte a frigyre lépés előtt tétovázók nehéz helyzetét. – Egyre több az olyan fiatal, aki nem tud dönteni. Fülemben csengenek annak az ifjúnak a szavai, aki elmondta, már a sokadik élettársi kapcsolatában él, de nem tud elköteleződni. Merjék vállalni ezt a fontos döntést bizonytalanságukban is – fogalmazott már-már szurkolói elánnal a püspök.

Szent Pál szavait idézve rámutatott arra is, hogy az igen szónak mindig igennek kell lennie, a nemnek pedig nemnek. – Jézus sem vonja vissza a megtestesülést és a kereszthalált. A házasság szentsége ugyanezen az igenen nyugszik; Jézus igent mondott az emberi nemre, és mindig igent.



Bíró László felidézte, hogy egy házaspár visszajött hozzá megköszönni, hogy már túl vannak a krízisen. Amikor arra került a szó, hogy mi vezetett megoldásra, azt mondták: „hittünk a házasság szentségében”. Hozzátette ugyanakkor, hogy Jézus nem lelkizni akart, és ezt meg is mutatta, amikor a tetőn keresztül leeresztettek hozzá egy mozgásképtelen embert, akinek a hite megindította őt. – Üzenetet küldött tettével: a bűnbocsánattal kezdte, aztán visszaadta a járás képességét is – mondta, hozzátéve, ma szerinte a társadalom olyannak képzeli magát, aki mintha nem igényelné a bűn bocsánatát.

A papság és a házasok egymás támaszai

Visszatérve végül a boldogságot életszövetségben keresőkre, megtalálókra azt fejtegette, „csak az egész ember képes boldog társadalmat építeni; a megkeresztelt, szentségi házasságban élő ember jel kell, hogy legyen az emberek között”.

A szentmise egyetemes könyörgéseit házasok, illetve házasságra készülő fiatalok mondták el, a szertartás végeztével pedig hálát adtak minden keresztény házasságért, „a sok kincsért, amikkel bennünket házastársunkban megajándékozott” Isten. Fülöp Ákos nagytétényi plébános zárásként fontos támaszként jellemezte egymás számára a házasokat és a papságot.

A belvárosi templomban az elváltakra is gondolnak, március 6-án őértük mondanak szentmisét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.