Barbara Heptwoth szobrának 2011 egyik novemberi éjszakáján történt eltulajdonítása egy olyan jelenségnek tünete, amely 840 millió eurónak (245 milliárd forint) megfelelő kárt okoz a brit gazdaságnak. Ha beolvasztják – mint ahogy a rendőrség feltételezi –, mindössze néhány ezer vagy száz eurót hoz a tolvajok konyhájára.
Bár a műalkotásnak felbecsülhetetlen értéke van, a piaci árak igencsak felbecsülhetők. A fémárak egyre nőnek: a vörösréz tonnánkénti ára meghaladta a rekordnak számító tízezer dollárt (2,2 millió forint). 2009 és 2011 között a fémércek árai duplájára emelkedtek.
Csatornafedelek, kábelek, csúszdák, katalizátorok, sírfeliratok, buszmegállók, tetők, síremlékek, kapuk, tűzlépcsők – a lopott tárgyak listája alaposan kibővült 2011-ben. Annyira, hogy a kormány megtiltani készül, hogy az ócskavas-kereskedők készpénzzel fizessenek, és emelni kívánja a lopásokra kiszabható pénzbüntetést. Az a szándék, hogy a büntetés arányos legyen az okozott kárral: a vonatok késésével, a megszakadt távközlési összeköttetéssel, a megrongált műemlékekkel és templomokkal.
A Scottland Yard októberben külön csapatot hozott létre Bexleyben, London egyik különösen érintett keleti negyedében, amelyben rendőrök, vasutasok és távközlési szakemberek közösen dolgoznak. A főváros többi részében a rendőrség fokozottabban ellenőrzi a roncstelepekre járó gépkocsikat. Október óta hatvan tolvajt és orgazdát fogtak el.
A fémlopás jövedelmező, ámde nem veszélytelen foglalkozás. A londoni rendőrség szerint havonta két ember hal meg, amikor magasfeszültségű kábelt akar leszerelni vagy a vasúti sínek közelében ügyködik.
A fémlopások jelentős károkat okoznak a közlekedésben. A brit vasutakat üzemeltető Network Rail 16 ezer óra késést jegyzett fel az elmúlt három évben. A közlekedési rendőrség listáján a fémlopás a terrorizmus után a második legsúlyosabb problémaként szerepel. A másik érintett terület a távközlés: a javítási munkák több napig is eltarthatnak, ha optikai kábelek károsodtak.
A rendőrségnek gyorsan kell fellépnie, mielőbb még beolvasztják a lopott fémtárgyakat. Január 13-án London északi részében így sikerült megmenteni ezer alumínium söröshordót. Legyen szó emléktáblákról vagy műtárgyakról, a veszteség pótolhatatlan.

Nyilvánvalóvá vált: összedolgozott a Tisza Párt és az ukrán titkosszolgálat