Cseppet sem meglepő, annál rémisztőbb adatsort közölt energiaital-fogyasztás témában az ÁNTSZ február első hetében. A termékcsoport alig néhány éve rontott rá az élelmiszerboltok polcaira, azonnal rátaláltak a vásárlók – a mind kedvezőbb ár miatt pedig főleg a legfiatalabbak. A tisztiorvosi szolgálat a megszaporodó „egészségügyi káresemények” miatt 2011 őszén elkezdett utánajárni a dolgoknak, a szakemberek azóta folyamatosan gyűjtötték az adatokat a mentőszolgálatoktól, ügyeletekről, gyerekorvosoktól, védőnőktől, sőt még az iskolákból is. Az adatgyűjtés december 31-én lezárult, a feldolgozás hónapja után pedig döbbenetes dolgok változtak számokká – de sajnos nem meglepőek.
Kezdjük ott, hogy 123 eset (mondjuk ki: mérgezés) jutott át egészségügyi intézmény küszöbén és került ezáltal a statisztikákba, az érintettek 87 százaléka 18 év alatti fiú, és rosszullét esetén a legkisebb mennyiségű elfogyasztott ital (inkább: folyadék) kettő deciliter volt. Az ÁNTSZ arra is rámutat, hogy aki nem szokott a koffeinfogyasztáshoz, akár meg is halhat az energiaitaltól.
Nos, hogy is van ez a 18 év alattiakkal? Részletes számok is vannak: minden nyolcadik mérgezett (12 százalék) tartozik a legnagyobb gyerek (17-18 év) kategóriába, az eggyel fiatalabbak (15-16 év) 19 százaléknyian vannak, szédítően sok (26 százalék) a 13-14 éves, és bizony ennél kisebb gyerekek is nyakalják rendesen a löttyöket, az emiatt bajba kerültek 21 százaléka még 13 éves sincs.
Jellemzően egyébként otthon és délután isszák a most már a chipsadó hatálya alá eső izéket, vélhetően tanulás, illetve bulizás előtt. Akik azonban bulizás kapcsán ittak és lettek rosszul energiaitaltól, azok negyede alkoholt is fogyasztott mellé – ez a szám lehetett volna magasabb is, hiszen kimutatott tény: maradandó vese-, szív- és májkárosodást okoz az alkohol és az energiaital együttes fogyasztása.
A szülők, tanárok, testvérek, nagymamák úgy szűrhetik ki, hogy baj van, ha váratlan zaklatottsággal, ingerlékenységgel, nyugtalansággal, álmatlansággal (mondjuk a tanárok pont nem így…), hányingerrel, szapora szívveréssel vagy mellkasi szúrással találkoznak – nem is beszélve a pánikrohamról. Aki pedig még ezek után is megissza, tudjon róla, hogy bár átmenetileg felpörgeti, de az utána jelentkező hirtelen fáradás újabb fogyasztásra fogja késztetni, így pedig igen gyorsan kialakul a függés.