Szilasi Tamás, a pécsi városüzemeltetési vállalat, a Biokom Kft. parkerdei részlegének vezetője elmondta, hogy a fakitermelés februárban kezdődik, az ehhez szükséges engedélyeknek már birtokában vannak, és terveikről beszámoltak a térségben működő zöldszervezetek képviselőinek, akik tudomásul vették azokat. A részlegvezető utalt rá, hogy a Mecsekben található feketefenyő-állományból 200 hektárnyit érint a fertőzés. Ebből 46 hektárnyi, azaz mintegy ezer fát kell kivágni. A kitermelt fákat faipari és energetikai célokra hasznosítják, helyükön, ahol erre szükség van, makkot vetnek, őshonos fafajok csemetéit ültetik el.
Szilasi Tamás rámutatott, hogy a beavatkozás látványos lesz. Azzal, hogy az őshonos fáknál 5–10 méterrel magasabb feketefenyők száma jelentős mértékben lecsökken a hegység déli oldalán, megváltozik a táj képe. A szakember utalt rá, hogy a feketefenyők a XVIII. század végén, a XIX. század elején „kopárfásítás” okán kerültek a Mecsekbe. Ültetésük sikerrel járt: néhány évtized alatt zöldbe borították a korábban csupasz hegyoldalakat. Évekkel ezelőtt azonban két gombafaj komoly károkat okozott bennük, a fák nagy része részben vagy teljesen elszáradt. Előbbieket vegyszeres kezeléssel próbálják menteni, utóbbiakat pedig ki kell vágni, mert egészséges fákat fertőzhetnek meg, esetleges kidőlésük pedig lakóházakat, emberéleteket veszélyeztet.
Laczik Dénes, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság erdészeti referense korábban azt mondta: a 2009-ben megjelent fertőzés hatásaként a fákon barnásodás jelent meg, ágaik, tűleveleik száradni kezdtek. Azt a fát, melynek koronája fele elpusztult, tanácsos kivágni. Ahol a gombák még nem okoztak ekkora kárt, ott van remény a fák túlélésére. A referens rámutatott, hogy az egyik gomba ellen nincs ellenszer, a másikkal szemben viszont réztartalmú oldattal, a levegőből végzett permetezéssel lehetne védekezni. A technológia azonban csak akkor hatásos, ha a megfelelő időben végzik el. Ez hatalmas összeget emésztene fel, ugyanakkor nem biztos az eredmény.
Laczik Dénes utalt rá: a feketefenyők pusztulására már 1949-ben felfigyeltek, akkor a betegség az egész országot érintette, és a szárazsággal magyarázták. Kiderült, a mediterrán és kontinentális éghajlatú hegyvidékekre jellemző feketefenyő kedveli, ha nemcsak tavasszal, hanem szeptemberben is sok eső esik. Megfigyelték, a két gomba megjelenésére akkor van a legnagyobb esély, ha több száraz év követi egymást. A Mecsekben a fertőzést megelőző két évben a tavasz és az ősz is rendkívül száraz volt.

Füstös szobák titka – ő küldte Gyurcsánynak a selyemzsinórt