A járókelők az elmúlt napokban figyeltek fel a madárvendégekre, miután a termetes szárnyasok egyre gyakrabban jelentek meg a Tisza belvárosi szakaszán, a Zagyva torkolatánál. A hattyúkat feltehetőleg egy természetvédelmi mérnöki képesítésű szolnoki fiatalember „csábította” erre a helyre, aki január eleje óta rendszeresen eteti és fotózza a torkolat környékén előforduló vízi madarakat.
Lenner Ádám az MTI-nek csütörtökön elmondta: az elmúlt napokban alkalmanként több kiló kenyeret etetett meg a hattyúkkal, amelyek mára teljesen a bizalmukba fogadták. Így az is előfordult, hogy amikor a torkolat helyett néhány száz méterrel arrébb, a Zagyva partján bukkant fel fényképezőgépével és egy-két kilós veknivel a hóna alatt, a hófehér szárnyasok ott is rátaláltak.
A jelenség kapcsán Urbán Sándor, a Jászkun Természetvédelmi Szervezet elnöke az MTI-nek megerősítette: emberemlékezet óta nem telelt még ennyi hattyú Szolnok térségében. Most feltehetőleg az álló- és folyóvizek többségén kialakult összefüggő jégtakaró miatt időznek a jelenleg is jégmentes Zagyva-torkolat, illetve a termálvízzel táplált, közeli tiszaligeti csónakázótó környékén.
Természetes táplálékukat ilyenkor is vízinövények alkotják, ám ezek szűkössége miatt az emberektől is szívesen fogadják az eleséget. A hattyúk közismerten jól alkalmazkodnak az új feltételekhez, intelligens, tanulékony madarak. Magyarországon az utóbbi időben intenzív szaporodásnak indultak, és mivel természetes ellenségük alig akad, ráadásul termetük miatt tekintélyt parancsolóak, jelenlétükkel számos más madárfajt kiszoríthatnak élőhelyeikről – vélte a szakember.