Így a színes ceruzákat is könnyebben választják ki

A Portóban élő színvakok számára könnyebbé vált a színes ceruzák kiválasztása, a metróvonalak felismerése vagy a tájékozódás a kórházakban egy kódnak köszönhetően.

PR
2012. 03. 05. 10:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendszer 42 éves feltalálója könnyen felismerhető szimbólumokkal jelöli a színeket. Ma már a világ minden részéből özönlenek címére a hálás üzenetek, amelyekben nemegyszer „hősnek” vagy „őrangyalnak” nevezik. „Fogalmam sem volt arról, milyen méreteket és fontosságot ölthet ez a projekt, ahogy arról sem, milyen mértékben érinti azokat, akiknek szól” – mondja portói műhelyében Neiva, aki naponta egy órát szentel annak, hogy válaszoljon ezekre a biztatásokra. A formatervező mintegy tíz éve foglalkozik a problémával. A világ férfi lakosságának csaknem 10 százaléka színvak, vagyis genetikai okokból képtelen bizonyos színek megkülönböztetésére. „Az elemiben volt egy ilyen osztálytársam, akit társai – köztük bizony én is – folyton gúnyoltak fogyatékossága miatt, és ezzel pokollá tették az életét” – idézte fel gyerekkori tapasztalatát Miguel Neiva az AFP munkatársának.

A formatervező által kidolgozott kód, amelyet ColorADD néven vezetett be, az alapszínekre épül. Egy vonalka jelzi a sárgát, a pirosat és a kéket pedig ellenkező irányba mutató háromszögek. Mint egy festékes palettán, a vonalka és a jobbra néző háromszög együtt a zöldet képviseli, és így tovább a szivárvány minden színét ki lehet fejezni ezekkel a szimbólumokkal. A portói Sao Joao kórház volt az első, amely alkalmazta a rendszert azokon a színcsíkokon, amelyek a különböző osztályokat jelölik, illetve a betegek által viselt karszalagokon. „Eddig is több kísérlet történt a színvakok támogatására, ez a rendszer azonban gyökeresen új megközelítést jelent, és úgy érzem, nagy lehetőségeket teremt nemzetközi szinten is, mert rendkívül egyszerű megtanulni és alkalmazni is” – mondta Fernando Falcao Reis doktor, a szemészeti részleg igazgatója.

„Miguel ötlete zseniális, csodálatosan egyszerű, és úgy gondolom, néhány éven belül világszerte el fog terjedni” – lelkesedik José Vieira, a Viarco ceruzagyár igazgatója és tulajdonosa, akinek üzeme mintegy 30 kilométerre van Portótól. A kisipari módszereket alkalmazó üzemben 2010 óta mintegy 8000, egyenként 12 színes ceruzát tartalmazó dobozt készítettek ColorADD jelképekkel. „Ez a termék a specialitásunk lett, és a kereskedők igen fogékonynak mutatkoztak” – hangoztatja a 38 éves vállalatvezető, aki azonban elismeri, hogy a koncepciót szélesebb körben kellene ismertetni ahhoz, hogy kereskedelmileg jobban ki lehessen aknázni.

A színvakoknak szóló kódolás már megvalósult a festékgyárak és kerámiaüzemek katalógusain, továbbá cipőkön és ruhákon, illetve a portói metrón. „A lehetséges alkalmazásoknak nincs határa” – hangsúlyozza Miguel Neiva. Már létezik olyan számítógépes program, amelynek segítségével az egér mozgatásakor a színek szimbólumai is megjelennek a képernyőn, és már tárgyalások folynak arról, hogy a színek jelzésének új rendszerét vezessék be a 2016-os Rio de Janeiró-i olimpiai játékokon is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.