A rendszer 42 éves feltalálója könnyen felismerhető szimbólumokkal jelöli a színeket. Ma már a világ minden részéből özönlenek címére a hálás üzenetek, amelyekben nemegyszer „hősnek” vagy „őrangyalnak” nevezik. „Fogalmam sem volt arról, milyen méreteket és fontosságot ölthet ez a projekt, ahogy arról sem, milyen mértékben érinti azokat, akiknek szól” – mondja portói műhelyében Neiva, aki naponta egy órát szentel annak, hogy válaszoljon ezekre a biztatásokra. A formatervező mintegy tíz éve foglalkozik a problémával. A világ férfi lakosságának csaknem 10 százaléka színvak, vagyis genetikai okokból képtelen bizonyos színek megkülönböztetésére. „Az elemiben volt egy ilyen osztálytársam, akit társai – köztük bizony én is – folyton gúnyoltak fogyatékossága miatt, és ezzel pokollá tették az életét” – idézte fel gyerekkori tapasztalatát Miguel Neiva az AFP munkatársának.
A formatervező által kidolgozott kód, amelyet ColorADD néven vezetett be, az alapszínekre épül. Egy vonalka jelzi a sárgát, a pirosat és a kéket pedig ellenkező irányba mutató háromszögek. Mint egy festékes palettán, a vonalka és a jobbra néző háromszög együtt a zöldet képviseli, és így tovább a szivárvány minden színét ki lehet fejezni ezekkel a szimbólumokkal. A portói Sao Joao kórház volt az első, amely alkalmazta a rendszert azokon a színcsíkokon, amelyek a különböző osztályokat jelölik, illetve a betegek által viselt karszalagokon. „Eddig is több kísérlet történt a színvakok támogatására, ez a rendszer azonban gyökeresen új megközelítést jelent, és úgy érzem, nagy lehetőségeket teremt nemzetközi szinten is, mert rendkívül egyszerű megtanulni és alkalmazni is” – mondta Fernando Falcao Reis doktor, a szemészeti részleg igazgatója.
„Miguel ötlete zseniális, csodálatosan egyszerű, és úgy gondolom, néhány éven belül világszerte el fog terjedni” – lelkesedik José Vieira, a Viarco ceruzagyár igazgatója és tulajdonosa, akinek üzeme mintegy 30 kilométerre van Portótól. A kisipari módszereket alkalmazó üzemben 2010 óta mintegy 8000, egyenként 12 színes ceruzát tartalmazó dobozt készítettek ColorADD jelképekkel. „Ez a termék a specialitásunk lett, és a kereskedők igen fogékonynak mutatkoztak” – hangoztatja a 38 éves vállalatvezető, aki azonban elismeri, hogy a koncepciót szélesebb körben kellene ismertetni ahhoz, hogy kereskedelmileg jobban ki lehessen aknázni.
A színvakoknak szóló kódolás már megvalósult a festékgyárak és kerámiaüzemek katalógusain, továbbá cipőkön és ruhákon, illetve a portói metrón. „A lehetséges alkalmazásoknak nincs határa” – hangsúlyozza Miguel Neiva. Már létezik olyan számítógépes program, amelynek segítségével az egér mozgatásakor a színek szimbólumai is megjelennek a képernyőn, és már tárgyalások folynak arról, hogy a színek jelzésének új rendszerét vezessék be a 2016-os Rio de Janeiró-i olimpiai játékokon is.

Szaftos ítéletet mondott Gyurcsányról az internet népe