Pusztulás fenyegeti a horvátországi Kopácsi-rét védett területét, amely a Duna mentén az egyik legértékesebb ártéri élőhely – közölte a WWF Magyarország. A horvát vízügyi hatóság nagyszabású, de mind az európai uniós jogszabályoknak, mind az alapvető környezetvédelmi szempontoknak ellentmondó terv alapján további szabályozásokra készül a Duna természetes szakaszain – áll a civil szervezet közleményében. A beavatkozások tovább rontanák a folyó menti területek vízellátását és az ártéri élővilág állapotát.
A Kopácsi-rét a Duna teljes, 2850 kilométeres hosszának egyik legértékesebb és legjobb természeti állapotban megőrzött vizes élőhelye. A terület Horvátország és Szerbia határán található, mintegy 300 madárfajnak ad otthont, és a tervezett Mura–Dráva–Duna Bioszféra Rezervátum egyik magterülete – ismerteti a WWF Magyarország. A szervezet Európa legnagyobb rétisas-költőállományának és a fekete gólyák számának csökkenésétől tart, és a kipusztulás szélén álló dunai tokhalak lehetséges eltűnésére figyelmeztet.
A WWF szerint a folyószabályozási tervek megvalósítását Horvátország környezet- és természetvédelemért felelős minisztere akadályozhatja meg. A szervezet ezért aláírásokat gyűjt, és a víz világnapján, március 22-én Zágrábban petíciót ad át a horvát miniszternek. Ebben a projekt azonnali leállítását és a Duna egyedülálló árterületeinek megóvását sürgeti. A horvát hatóságok tájékoztatása szerint a szabályozás célja az érintett folyószakaszok hajózhatóságának javítása, de a modern és fenntartható dunai hajózás nem igényel további folyószabályozásokat – áll a közleményben.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot