A vékony nők váltak az első számú közellenséggé?

Miközben sokan a teltebb idomok elfogadtatásáért „harcolnak”, szembemenve a média által közvetített trenddel, a nagyon vékonyakért is szót emelt néhány „bennfentes”.

Pálffy Renáta
2012. 04. 14. 17:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A testtömegindex (rövidítve TTI), (angolul body mass index, rövidítve BMI) egy statisztikai mérőszám, mely az egyén testmagasságát és -tömegét veti össze. Kiszámítása során a kilogrammban megadott testtömeget osztják a méterben mért testmagasság négyzetével. (Wikipédia)

A szupervékony sztárokról és modellekről sokan úgy vélekednek, hogy túl véznák, ám a szakértők attól tartanak, ez sem helyes megközelítés. Mint ismert, nemrégiben Izraelben elfogadtak egy törvényt, melynek értelmében nem szerepelhetnek a reklámokban olyan modellek, akiknek testtömegindexe 18,5 alatt van. A cél mindezzel az, hogy az egészséges életmódot hangsúlyozzák minden nő számára, legyen az vékony vagy teltebb, és egyúttal megszüntessék a pálcikavékonyság dicsőítését. „A szépség nem jelent egyet a kis testsúllyal” – mondja Rachel Adato, a szabályozás egyik megalkotója.

Az elmúlt években nagy figyelmet kapott a nők ábrázolása a médiában, gondoljunk csak a magazincímlapokon szereplő retusált modellekre leheletvékony derékkal, vagy egy olyan tévécsillagra, akinek még a csontjai is látszanak. „Veszélyes, hogy az emberek folyamatosan egyfajta szépségképet kapnak” – vélekedik ennek kapcsán Clire Mysko, a Proud2Be Me weboldal megalkotója, hozzátéve: „A média nem tükrözi az emberi test sokféleségét. Az emberek nem látják magukat, és ez visszatükröződik a testükön.”

Sok magazinszerkesztő és modellügynök ugyanakkor szívesen dolgozna különböző alkatú modellekkel, de úgy tűnik, ezek az elképzelések nem egyeztethetők össze a szépségipar elvárásaival. „Mindannyian úgy érzik, egyfajta termelési csapdába kerültek, amihez egyénileg senki nem ragaszkodik, de külön-külön mindenki erőtlennek érzi magát ahhoz, hogy kitörjön ebből” – mondja Amanda Mears, aki könyvet írt a divatmodellek világáról. A kialakult rendszer megváltoztatásának lehet egy módja az, hogy szabályozzuk, milyen adottságú modellekkel lehet dolgozni, de Amanda Mears és sokan mások attól tartanak, hogy a fent említett törvény nem megfelelően jár el. „Az emberek testalkata különböző, és az a gondolat, hogy van egy konkrét minősítő szám, amelyet ha valaki elér, egészségesnek számít, rossz gondolat” – vélekedik Amanda Mears.

Margo Maine klinikai pszichológus, aki a táplálkozási rendellenességekre specializálódott, úgy látja: „A testtömegindex a magasság és a testsúly aránya, ez a leginkább alkalmazott érték arra, hogy egy megfelelő átlagértéket meghatározzanak, de nem jó indikátor egyénenként, mert önkényes. Egy nő nem a méretéből áll” – mondja dr. Maine, majd kifejti: „Olyan nők célba vételével, akik vékonyak, vagy étkezési rendellenességük van, vagy csak természetes módon karcsúak, az egyént támadjuk ahelyett, hogy azzal a kultúrával szállnánk szembe, amely ezt propagálja.”

A táplálkozási rendellenességeket általában a következő csoportokba sorolják, amelyek magukba foglalják a variánsokat és a fokozatokat is.

- Anorexia nervosa (tipikus jellemzője: elképesztően erős törekvés a fogyásra)

- Bulimia nervosa (tipikus jellemzője: koncentráció az elfogyasztott étel nagy mennyiségére és annak kihányására, visszaélés a hashajtók használatával, túlzott sporttevékenység)

- Rendellenesen sok evés (tipikus jellemzője: túlságosan sok táplálék elfogyasztása problémás helyzetekben) (Wikipédia)

„A múltban üdvözöltem volna a törvényt, de most egy kicsit kételkedem a helyes testalkattal kapcsolatos megközelítésében” – mondja Matthew Johnson, a Media Awareness Network kanadai médiaoktatási program vezetője, majd hozzáteszi: visszafelé is elsülhet, ha meghatározzuk azokat a testtípusokat, melyek megfelelőek egy modell számára, vagy egyszerűen csak vonzónak számítanak. Johnson szerint hatékonyabb lenne, ha arra ösztönöznének, hogy többféle testalkat jelenjen meg a televízióban és általában a médiában. Ellenkező esetben az üzenet nem a különböző testalkatok létjogosultságának elfogadásáról szól, csupán az extrém vékonyság elutasításáról.

Reagan Chastain szerint a nagyon vékony hírességek elleni felszólalás kielégítően hathat sokak számára. Chastain a súlyfelesleggel rendelkezők elfogadásáért dolgozva sokszor hallott kritikákat a túl vékony nőkkel kapcsolatban. Éppen ezért mindig figyelmezteti azokat, akik megpróbálnak kibékülni a saját testükkel, hogy másokat hagyjanak ki ebből. „Ha ránézel valakire, abból még nem tudod megállapítani, hogy ő egészséges-e, a súly és az egészség két különböző dolog” – hangsúlyozza. A modellek esetében azt szorgalmazza, hogy ellenőrizzék, nincs-e valamilyen táplálkozási rendellenességük, de nem támogatja, hogy munkalehetőséget súlyuk és méreteik alapján kapjanak.

A Proud2Be Me weboldal – mely egy holland honlap továbbfejlesztése – célja éppen az, hogy egy megbízható fórumon megvitassák a testalkattal és az egészséggel kapcsolatos problémákat. „Vannak emberek, akik természetes módon vékonyak, és vannak, akik kevésbé azok, nekünk meg kell tanulni elfogadni a sokféleséget” – fogalmaz Clire Mysko, összefoglalva a lényeget: ne tekintsünk egy adott testtípust abszolút vonzónak, egy másikat pedig visszataszítónak.

(BBC)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.