Emberi ésszel felfoghatatlan esemény történt + Videó

Ahogy lement a nap a zsidóknál szombaton, már indult is a vasárnap – a kereszténység ezt „kihasználva” duplán ünnepli Jézus Krisztus feltámadását, tűz-, víz- és ételszenteléssel, körmenettel.

2012. 04. 08. 15:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha bárkiben is kételyek merültek volna fel ezzel kapcsolatban, bizony nem karácsony a kereszténység első számú ünnepe, hanem húsvét. A katolikus püspökök (MKPK) részletes tájékoztatót állítottak össze a sajtó számára; a mai ünnepre szóló általános levél első mondata azonnal alá is támasztja az állítást. „Jézus a halálból való feltámadásával minden embert megmentett a bűntől – ezt ünnepli az egyház a kereszténység legnagyobb ünnepén, húsvétkor.” Karácsonnyal még abban is „szemben” áll, hogy nem a naptárba ragasztott ünnep, hanem a Nap és a Hold állásához igazodik: a tavaszi napéjegyenlőség utáni holdtöltét követő vasárnap „támasztjuk fel” Jézust. Az idő meghatározásának módjáról a niceai zsinat döntött, már 325-ben. Ami pedig talán a legkézzelfoghatóbb a két nagy ünnep különbségében: karácsonykor egy olyasvalami történt, ami az emberiség történelme során előtt és utána is – születés –, húsvétkor pedig olyan – feltámadás –, ami azelőtt és azóta sem történt, emberi ésszel mérve felfoghatatlan, transzcendens.

Az időbelinél is nagyobb kapcsolat van azonban a zsidó pészah, valamint a keresztény-keresztyén húsvét között: éppen azért nevezik a Krisztus-követők Isten bárányának Jézust, mert az ő halálával és feltámadásával újította meg a pészahot, a választott nép Egyiptomból való kivonulásának „bárányvacsorás” emlékünnepét. Az MKPK a vonatkozó szentírási szakaszt idézve így ír erről: „Az Ószövetségben a bárány volt a zsidó húsvét eledele; ennek hiba nélkülinek kellett lennie, vérével megkenték az ajtófélfát, hogy az egyiptomiak elsőszülöttjeire lesújtó Úr a zsidók házait megkímélje. Ahogy a húsvéti bárány egykor megmentette a zsidókat, úgy mentette meg Jézus az egész emberiséget a haláltól.” Sokan ma is bárányt fogyasztanak nagyszombat este, de a sertésből készült sonka a keresztény kultúrkörben igen elterjedt az idők során.



Amint a feltámadás és így a bűneinktől való szabadulás előképe a zsidók Egyiptomból történt kimenekülése, úgy az újszövetségi – tehát Jézus életéhez, működéséhez és tanításához kapcsolódó – események számtalan ilyen előképe található még az Ószövetségben: az egyik ilyen szerint Krisztus ugyanúgy vitte a keresztfát, mint vitte Ábrahám fia, Izsák a tűzifát saját „vesztőhelye” felé, ahonnan azonban csodálatos módon szabadult (Teremtés könyve, 22. fejezet). A pészahkor fogyasztott bárányvacsora tehát előképe az utolsó vacsorának, illetve a kereszténység számára akkor (nagycsütörtökön) alapított szentáldozás „intézményének”.

A húsvét neve maga a Jézus negyvennapos, böjtölő vándorlását „megörökítő” nagyböjt lezárulásából ered; a hús magunkhoz vételének első napja. Van egy, az egyébként a pogány tavaszköszöntő Easter mellett ritkábban használt angol neve is (passover = kivonulás), ami a pészahnak állít emléket.

A katolikus egyházban a húsvéti liturgia a leggazdagabb. Szerencsére a zsidó hagyományban már az előző nap naplementétől „kezdődik” az új, megosztatott az ünneplés, ezt kihasználva pedig kétszer is megünnepli az egyház a feltámadást; nagyszombat éjszaka és vasárnap reggel. Előbbi alkalomhoz négy liturgia kapcsolódik szervesen, mégpedig a tűzszentelés (a húsvéti gyertyával), a kilenc olvasmányból álló igeliturgia (ebből elhagyható egy-kettő), a vízszentelés-keresztelés szertartása, illetve az ünnepélyes eukarisztia. A körmenet – bár gyönyörű éjszaka is – praktikus okokból sok helyen áttevődik a vasárnapi nagymisére; hirdetve az embereknek, hogy „feltámadt Krisztus”. Feltétlenül vasárnapi esemény az ételszentelés, húst, kalácsot, tojást és bort hoznak a templomba a hívek. A vasárnappal – illetve a hétfővel – nem ér véget a húsvéti idő, pünkösdig (hét hétig) eltart.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.