A sportembereknek engedélyért kell folyamodniuk, ha meg akarják mászni a csúcsot. A 337 hegymászó a nepáli oldalról tör a Föld legmagasabb pontja felé, amelyet más irányokból is meg lehet közelíteni. Tavaly még csak 263-an kértek engedélyt Katmandutól.
Nőtt az expedíciók száma is: 2011 tavaszán 26, idén viszont már 32 indul a csúcs felé. Noha a The Rising Nepal című lap szerint ebben az évben a Csomolungmára már nem adnak ki több engedélyt, a tavaszi expedíciók száma mégis elérheti a százat: sokan ugyanis a Himalája más nepáli területen lévő csúcsaira akarnak felkapaszkodni.
Az ázsiai ország turizmusért felelős minisztériuma úgy véli, a Csomolungmát meghódítani akaró hegymászók számának növekedése annak köszönhető, hogy 2011 Nepálban a turizmus éve volt, és nőtt az ország iránti érdeklődés.
A kalandkeresőknek díjat kell fizetniük, ha meg akarják mászni az Everestet, a legmagasabb árat tavasszal, a főszezonban kell fizetniük, de útnak indulhatnak nyáron, ősszel és télen is. Ősszel a tavaszi díj felét, télen és nyáron a negyedét kell megadniuk.
A világ legmagasabb hegycsúcsát mintegy háromezren hódították meg azóta, hogy Edmund Hillary és serpája, Tendzing Norgaj 1953-ban elsőként feljutott a 8848 méteres magasságba.
Az idei tavaszi szezonnak már megvan az első halottja, egy gyakorlott, a Csomolungmát már legalább tízszer megmászó teherhordó lelte halálát az alaptáborban.

Városháza-botrány: vádat emeltek négy ember ellen, börtönt kér az ügyészség