Itt lehet majd kukkolni + Videó

Megnyitotta kapuit a hét végén a több mint ötvenmillió forintból felújított balatonfűzfői csillagvizsgáló.

WA
2012. 04. 01. 19:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Balatonfűzfői Vállalkozások és Civil Szerveződések Egyesülete (Vácisz) uniós pályázati forrásból 53,3 millió forintot nyert el az 1960-as években átadott, szombaton újra megnyitott csillagvizsgáló felújítására és új eszközei beszerzésére. A munkát 2011 novemberében kezdték el; az alsó szinten konferenciatermet, egy oktatótermet, egy szakköri termet, az emeleten egy teraszos kávézót alakítottak ki – tudatta vasárnap Kontics Ferencné, a projektgazda egyesület elnöke.

Reményeik szerint nemcsak a helybéli, hanem a megye más intézményeiből érkező tanulók is megismerkedhetnek a csillagászat rejtelmeivel a felújított létesítményben.

A 360 fokban forgatható, nyitható kupolát eredeti állapotában hagyták, de új, korszerű csillagászati eszközökkel, berendezéssel látták el. A pályázati forrás mellett az egyesület 150-200 munkaórát önként végzett a csillagvizsgáló megújítása érdekében – jegyezte meg Kontics Ferencné.


A Balaton Csillagvizsgáló Leader Kulturális Központ tudományos, ismeretterjesztő, szórakoztató és turisztikai célokat is szolgál. Fekvése ugyanis kedvező: a Balatontól néhány száz méterre található, a bobpálya és kalandpark mellett mint Balatonfűzfő új turisztikai attrakciója. A csillagvizsgálót és kulturális központot a Vácisz működteti öt évig; áprilisban szombaton és vasárnap délutántól estig lesz nyitva a nagyközönség előtt, májustól azonban hosszabb nyitva tartást terveznek – közölte Kontics Ferencné.

A Nitrokémia Csillagvizsgálót 1967-ben avatták fel: fenntartói a balatonfűzfői vállalkozások voltak, így például a névadó Nitrokémia Ipartelepek vegyipari nagyvállalat. Létrehozásában amatőr csillagászok, gyári dolgozók, diákok is részt vettek. A csillagvizsgáló alapítója és vezetője Bencze Sándor amatőrcsillagász volt, aki korábban a szombathelyi Gothard Jenő Csillagvizsgálót is igazgatta.

Az intézmény a kor elvárásainak megfelelő műszerezettséggel rendelkezett; vezetését Lendvai László vegyészmérnök 1967-től látta el. Rövid időn belül a megye csillagászati ismeretterjesztésének központja lett.

A fő műszerrel, a 300/2265-ös Newton-reflektorral és egy 110/750-es Zeiss-refraktorral a tetőteraszon rendszeres távcsöves bemutatásokat szerveztek, és bekapcsolódtak a budapesti Uránia, később az Albireo Amatőrcsillagász Klub megfigyelési programjaiba is. A Debreceni Napfizikai Obszervatóriummal a napfolttevékenység vizsgálatában, a Balatonfüredi Szívkórházzal a naptevékenység földi hatásainak vizsgálatában, a Penci Kozmikus Geodéziai Obszervatóriummal a kozmikus háromszögeléses mérésekben működtek együtt.

A rendszerváltás után az elmaradó anyagi és humán támogatás hiányában az intézmény bezárt, állaga leromlott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.