Habarics Béla, a Nyírség–Szatmár-Bereg Természetvédelmi Tájegység vezetője hétfőn elmondta: a kikelet közeledtét jelző virágok már akkor kibontják szirmaikat, amikor még nem pattannak a rügyek, a fákon még csak a mogyoró barkáit lengeti a szél. A legkorábban a természetes állományában korábban megfogyatkozott sötétzöld levelű, búsulásszerűen lehajtott fejű, fehér virágokat hozó hóvirág, a liláskék virágú kárpáti sáfrány és az aranysárga virággal pompázó téltemető bontotta ki szirmait a térség védett területein.
Aztán a fehér, szirmai végén sárga pöttyös tavaszi tőzike, majd a kék színű csillagvirág, végül az egyedül csak a Szatmár-beregi-síkságon látható, sárga virágú, buzogányszerű bibéjű, fiókás tyúktaréj jelent meg, hirdetve a tavasz közeledtét.
A természetvédelmi tájegység vezetőjének tájékoztatása szerint ezek a ritka, védett virágok néhol már nagyobb egyedszámban is előfordulnak, mégis veszélyeztetettek jellegzetes élőhelyeiken. A termőhelyi viszonyok az évek során ugyanis átalakulnak, csökken a folyók ártéri erdőinek területe is, sőt korábban jellemző volt a tavasz hírnökeinek tömeges gyűjtése, ami megtizedelte az állományt. Ezek az okok tették indokolttá az értékes növények törvényi oltalom alá helyezését – magyarázta Habarics Béla.
A tél végi, kora tavaszi időszakban így a Hortobágyi Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálatának tagjai is vigyázzák a virágokat, és nemcsak fokozott ellenőrzésekkel, hanem oktatással és ismeretterjesztéssel is érvényt szereznek az előírások betartásának. Az összehangolt védelmi tevékenység eredménye, hogy nemcsak megállt a hóvirág, a kárpáti sáfrány, a téltemető, a tavaszi tőzike, a csillagvirág és a fiókás tyúktaréj egyedszámának korábban tapasztalt csökkenése a szabolcsi természetvédelmi tájegységben, hanem egyes részterületein már nagyobb számban is előfordulnak a hagymás-gumós növények.

Egyre nagyobb bajban van Ruszin-Szendi Romulusz, akár tíz évet is kaphat