Kipusztultnak vélték, most rátaláltak

Virágzó fátyolos nőszirmot találtak a hét végén a természetvédők a nyíregyházi Oláh-réten. Ez a második élőhelye a növénynek a térségben.

BL
2012. 05. 31. 12:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lukács Attila, a helyi E-misszió Természet- és Környezetvédelmi Egyesület projektvezető szakértője a védett területen tartott csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta: a Magyarországon és Európa-szerte is visszaszorulóban lévő növény néhány tövét a hét végi terepbejáráson fedezték fel.

Kiemelte: Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a kékeslila virágú fátyolos nősziromnak az ezredfordulóig egyetlen élőhelye sem volt ismert. Akkor, 2000-ben szintén az E-misszió Egyesület munkatársai találtak egy kisebb állományt Geszteréd határában. A Nyíregyháza határában elterülő, 97 hektáros Oláh-réten most talált kis populáció így a második élőhelye növénynek a térségben.


A feltűnően szép virágú fátyolos nőszirom – amelyet a népnyelv korcs nősziromnak is nevezett egykor – veszélyeztetettsége miatt védett Európában, eszmei értéke tövenként tízezer forint. A növény 30-80 centiméter magas, hasonlít a szibériai nősziromhoz. Levelei a száránál rövidebbek, keskenyek. A szára rendszerint többvirágú, a szirmok liláskékek, középen sárga sávval. A szirmok külső lepelcimpájának körme hosszabb, mint a kerekded csúcs részé.

Szigetvári Csaba botanikus a sajtótájékoztatón arról szólt, hogy a fátyolos nőszirom elsősorban a gyepek feltörése, a vizes élőhelyek kiszáradása, valamint az intenzív gyepkezelés, a műtrágyázás és felülvetés miatt veszélyeztetett növény. Virágának szépsége miatt gyakran áldozatául esik a természetrongálóknak is. A nyíregyházi Oláh-réten a fátyolos nőszirom immár a terület hetedik védett virága. Eddig a pompás és a mocsári kosbor, a buglyos szegfű, a csermelyaszat, az egypelyvás csetkáka és a kisfészkű aszat tartozott oda.

A 2009 óta védelem alatt álló réten ritka, ugyancsak védett rovarok, kétéltűek, hüllők, madarak és emlősök is élnek. A területen költ a bölömbika, a nagy kócsag, a vörös gém, a fehér gólya, a réti sas, a jégmadár, a réti héja, a kabasólyom, az erdei fülesbagoly, a fülemüle, a sárgarigó, a vörösbegy, a füsti fecske, a pinty, a meggyvágó és a feketerigó. Él ott továbbá vidra, mocsári teknős, vízi síkló, valamint 8-féle védett béka és gőte is. A rovarok közül pedig az Európában ritka nagy tűzlepke, továbbá a pávaszem, az Atalanta-lepke és a kis színjátszólepke lakja a nyíregyházi Oláh-rétet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.