Elképesztő mutatvány: átszelték a Niagarát + Képek + Videó

Egy öt centiméter széles kábelen 25 perc alatt egyensúlyozott át helyi idő szerint péntek éjjel a Niagara-vízesés két partja között egy amerikai akrobata.

TK
2012. 06. 16. 9:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 550 méter hosszú kábelt közvetlenül a vízesés felett, 46 méteres magasságban feszítették ki. A zuhatagok víztömege 20 emeletnyit – több mint 60 métert – zuhan a mélybe, több száz méter magasba felverve a párát és a vízcseppeket.


Wallenda mutatványa egyedülálló: 1859-ben egy Nagy Blondin művésznéven ismert artista átkelt ugyan a Niagara szurdoka, de nem közvetlenül az Amerikai- és a Patkó-zuhatag pereme felett. Az ilyen kísérleteket azóta betiltották.

Egymilliárdan is láthatják

Az utolsó pillanatig kérdéses volt, hogy Wallenda valóban mindvégig használja-e majd a biztosítókötelet, ahogy arról a mutatványt élőben – de öt másodperces késleltetéssel – közvetítő amerikai ABC televízióval megállapodott. Az ABC kikötötte, hogy amennyiben az akrobata kiakasztja az őt a mélybe zuhanástól megóvó pányvát, azonnal megszakítja élő adását, így annak folytatását milliónyi tévénéző helyett „csak” a Niagara folyó két partján összegyűlt tízezrek – a kanadai parton 125, az amerikain pedig 4 ezren – láthatták volna. (Az artista előzetes becslése szerint a mutatványáról készült televíziós felvétek akár egymilliárd emberhez is eljuthatnak.)


Wallenda beleegyezett az ABC által megszabott feltételbe, hagyott azonban magának egy kibúvót: megmondta, hogy amennyiben az apja, aki a felszerelését megtervezte és akivel az átkelés során egész végig rádiókapcsolatban állt, ilyen utasítást ad, akkor kiakasztja a horgot. Mint azt az átkelése előtt többször is hangsúlyozta, eddig egyetlen alkalommal sem viselt biztosítókötelet, ezért az feszélyezni fogja.


A kábelt, amelyen Wallenda átegyensúlyozott a Niagara fölött, egyébként nem stabilizálták egy másik kötéllel, csupán ráakasztott súlyokkal ellensúlyozták a túlzott kilengést.


A 33 éves, hatszoros Guinness-rekorder Nik egy akrobatacsalád, a „repülő Wallendák” leszármazottja, a hetedik nemzedék képviselője. Artista a kötéltáncos felesége és a három gyereke is. Az akrobata dédapja, Karl Wallenda egyébként 73 évesen szörnyethalt, szintén egy mutatvány közben: 1978-ban Puerto Ricóban 10 emeletnyi magasságból lezuhant a toronyházak között kifeszített kötélről. Nik Wallenda tavaly a tragédia helyszínén az anyjával együtt megismételte a mutatványt. A Niagara feletti átkelést a nagyapja emlékének ajánlotta.


A kötéltáncos az átkelés utolsó szakaszán letérdelt a kötélen az őt lelkesen ünneplő tömeg előtt. A Niagara feletti átkeléshez Wallenda vízhatlan csomagolásban magával vitte az útlevelét, amit a kanadai hatóságok képviselőinek – némi tettetett riadalom és keresgélés után bemutatott, majd bejelentette, hogy nincs elvámolnivalója. Az akrobatának két évébe telt, amíg az amerikai és a kanadai hatóságokat rá tudta venni világszámának engedélyezésébe, a 116 éves tilalom feloldásába.

Több mint egymilliót költött a mutatványra

Az akrobata saját bevallása szerint 1,3 millió dollárt költött a mutatvány megvalósítására, egyebek között arra, hogy végszükség esetén egy magánhelikopteren szállított mentőcsapat induljon a megkeresésére. Az ABC-vel kötött megállapodásból befolyt összeg azonban csak a költségek egy részének a fedezésére lesz elegendő. A hiányzó összeg megszerzése érdekében a férfi a nyilvánossághoz fordult, és a közösségi finanszírozásra épülő Indiegogo nevű internetes oldalon közzétett videó révén keresett támogatókat – mint arról korábban is beszámoltunk.


Nik Wallenda egyébként engedélyt kapott a Grand Canyon feletti átkelésre is. Az a táv a Niagara-vízesésének a háromszorosa, és ott még soha senki sem próbálkozott előtte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.