Vissza még nem pattan az új dédifon

Elveszíthetetlen mobilt dobtak piacra Magyarországon – a társadalmi küldetést is teljesítő svéd gyártó főként az idősek kegyeit keresi az új dédifonnal.

2012. 06. 07. 12:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idősebbek állapotfelmérésével foglalkozó Senior Strategic kutatócég friss adatai szerint a 65 év felettiek csaknem fele nem érzi magát biztonságban, a korosztálynak viszont természetes és jogos igénye, hogy leggyakrabban használt eszközeik hozzájáruljanak mindennapi komfortérzetükhöz. Talán leginkább igaz ez a mobiltelefonra, amit az említett korosztály 73 százaléka használ Nyugaton, de nálunk is igencsak tempósan zajlik a felzárkózás. A mobilhasználattól való idegenkedésről viszont beszédes információ, hogy még a jólét miatt bámult Svédországban, Franciaországban, Németországban és az Egyesült Királyságban is a 65 év fölöttiek 40 százaléka legalább négy éve ugyanazt a készüléket nyüstöli, hiába lehet most már alig pár petákért „színes, szagos”, ügyes kis készülékekhez hozzájutni.

A ragaszkodás legfőbb oka az a kényszer, hogy a sokszor hallás- és látásproblémákkal küzdő idősek valós sikerként élik meg, amikor végre feltérképeznek egy-egy, kis gombokkal működtethető, mindentudó rendszert, és az e folyamat jelentette tortúrát nem kívánják még egyszer végigcsinálni – amíg el nem romlik a mobil. A Kor-Határtalanul Egyesület szülőanyja, Endrei Judit is alig pár éve vette rá magát első mobiltelefonja használatba vételére.

– Már a vásárlásnál gondjaim voltak, kínáltak ezt is, azt is, mire azt mondtam: én csak telefonálni szeretnék. Valahogy nehezen is tudunk hozzászokni, hogy az új eszközöknél valaki is gondol ránk – tudta meg az MNO az egykori tévéstől, aki azt is hangsúlyozta, igazi társadalmi szerepvállalás figyelembe venni az ő érdekeiket.

Korábban számos próbálkozás volt arra, hogy kifejezetten időseknek vagy testi fogyatékossággal élők számára mobilt állítsanak elő, de ezek a kísérletek sorra kudarcba fulladtak. A halláskárosodással együtt élő új-zélandi David Young tudja, miért.

Elveszíthetetlen

– Amikor elkezdtünk azzal foglalkozni, hogyan lehetne a mobilt legnehezebben használók számára készüléket előállítani, rengeteg erőforrást állítottunk annak szolgálatába, hogy az érintettek érdekeit védő egyesületekkel és különböző országok egészségügyi minisztériumaival kapcsolatba lépjünk, és kikérjük a véleményüket. Más gyártók inkább az okostelefonok fejlesztésére koncentráltak, és legfeljebb mellékvágányként próbálkoztak ezzel. A most 38 éves vállalatunk ma már kint van a tőzsdén, világszerte 518 millió emberrel kötött üzletet, és igyekszik a Volvo, az IKEA vagy az ABBA babérjaira törni – mondja a svéd Doro mobilgyár kiemelt ügyfelekért felelős menedzsere. A Doro első készülékén mindössze 4 gomb volt, és használója elesése esetén azonnali automatikus és folyamatos segélykérő jelzést küldött a megadott telefonszámra. Mára odáig jutottak a fejlesztésben, hogy egy szoftver rögzíti a bajba kerülés helyszínét, így valódi életmentőről van szó – illetve lesz, ha a Doro ezen újítása piacra kerül. A cég számos díj mellett 2009-ben elnyerte a világ egyik legnépszerűbb látássérültjének, Stevie Wondernek az elismerését is.

Az „ergonomikus rendszerek” hátrányos helyzetű használói jogosan követelik azt is, hogy a mobiltelefon menürendszere ne legyen bonyolult, s hogy a telefonjuk ne tudjon túlságosan sok mindent. A hazai „húszas” szolgáltató boltjaiban elsőként a Doro 409-es jelzésű, borítékszerűen összecsukható készülék hozzáférhető. Csukott állapotban látszik rajta két villogó, ami a telefon töltöttségét jelzi, illetve azt, hogy ha „helyzet van”, illetve a hátoldalába van süllyesztve a már említett SOS-gomb. Tartozik hozzá egy hallókészülékkel jó barátságban üzemelő head-set is, illetve egy olyan nyaklánc, ami szintén jó a segélykérésre, de arra is, hogy a telefon gyakorlatilag elveszíthetetlenné válik.

Ha meghódítja a 409-es a hazai piacot, ha nem, már az ajtón dörömböl a cukorbetegek, illetve más, rendszeres orvosi kezelés alatt állók számára kitalált készülék, és érintőképernyős kütyühöz is hozzá lehet majd jutni – előfizetéssel mintegy 3000, kötöttségek nélkül körülbelül 20 ezer forintért hozzáférhető a mostani első modell.

Hogy valami kritikával is éljünk, a dobozon található információk a szokott módon alig látható betűvel vannak feltüntetve, és a készülékhez járó használati útmutató betűmérete is hagy némi kívánnivalót maga után. A körülbelül csak beszélgetésre és SMS-küldésre alkalmas 409-es képernyője egyébként teljesen átlagos méretű, így a rajta megjelenő rendszert a gyártónak nagyon le kellett egyszerűsítenie, ezt részben rövidítésekkel, részben jól különváló, nagy betűkkel oldották meg. Endrei Juditnak van azért egy javaslata még: olyan telefont kell kitalálni, amit ha leejtenek, vissza is pattan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.