Nagy Károly, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület nyíregyházi kutatási csoportjának vezetője elmondta, hogy Szabolcsban 500–600 pár közé teszik a fehér gólyák számát, amelyek évről évre költőhelyként választják a megyét. Szabolcs így a legnagyobb gólyaszámmal bíró megyék egyike, hasonló madárnépességgel rajta kívül csak Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú-Bihar büszkélkedhet.
Nagy Károly tájékoztatása szerint a madártani egyesület tagjai június végéig 41 fiókát gyűrűztek meg 16 fészekaljban. Tavaly 54 fiókagólya kapott gyűrűt, ez azt mutatja, hogy a múlt évi költés jobb volt. Az, hogy egy fészekaljban hány kismadár nevelkedik, függ a táplálékhoz való jutás lehetőségétől. Tavaly csapadékosabb volt az idő, így a gólyák a vizes területeken jobban találtak rovarokat, ebihalakat, halakat, békákat, siklókat és apró rágcsálókat fiókáik etetéséhez. Tavaly egy fészekaljban átlagosan három fölött volt a nevelkedő kis fehér gólyák száma, idén kettőre csökkent.
Harc volt a fészekért
A csoportvezető megjegyezte, hogy a fészkelőhelyekért ádáz küzdelem is kialakul olykor a gólyák között. Ezt a madárgyűrűző ornitológusok legutóbb Ibrányban tapasztalták, ahol egy fészekért harcoló, 4–5 gólyából álló támadó madárcsoport a fészekben lévő három fióka közül kettőt halálra sebzett a csőrével. Az élve maradt fiókát az időben közbe lépő szakemberek megmentették, és a nyíregyházi állatparkban helyezték el, ahol gondoskodnak felnevelésükről.
Habarics Béla, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságához tartozó Szatmár-Beregi Tájvédelmi Körzet vezetője ugyancsak arról beszélt, hogy területükön is gyűrűzték idén a fokozottan védett fehér gólyákat. Csengersimán például négy gólyapár hat fiókáját jelölték meg, és bíznak abban, hogy a fiatal gólyák jövő tavasszal visszatérnek majd szülőhelyük környékére.
A 100–115 centiméter magas, 2200–2400 gramm tömegű fehér gólyák szeptember közepén kelnek majd vándorútra, Afrikában töltik a telet, és március végén, április elején térnek vissza. A testének nagy részén fehér vagy piszkosfehér, fekete szárnyú, piros csőrű és lábú madár akkor hozza rendbe ágakból készült, egy méter átmérőjű, szénával, szalmával és tollal bélelt fészkét, és rakja le 4–6 tojását.