Átúszott Amerikából Ázsiába a végtag nélküli férfi

Átúszott az Amerikát Ázsiától elválasztó határvonalon a Bering-szorosban egy végtagok nélküli férfi, teljesítve ezzel célját, hogy úszóbravúrjaival kösse össze a világ kontinenseit.

PR
2012. 08. 20. 16:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Philippe Croizon 1994-ben veszítette el végtagjait, mert antennaszerelés közben 20 ezer voltos áramütés érte. A karok és lábak nélküli sportoló már átúszta az Európát Afrikától elválasztó Gibraltári-szorost, a Brit-szigeteket a kontinentális Európától elválasztó La Manche-csatornát, teljesítette az Indonézia és Pápua Új-Guinea (vagyis Ázsia és Óceánia) közötti tengeri távot, valamint Ázsia és Afrika között is átúszott az Akabai-öbölben. Croizon végtagcsonkra erősíthető speciális békalábak, valamint búvárpipa segítségével szeli a habokat.

A férfi ezúttal a Bering-szorosban fekvő Dioméd-szigetek kisebbik, Alaszkához tartozó tagjáról úszott az orosz felségterületnek számító Nagy-Dioméd-sziget irányába, áthaladva az Amerikát Ázsiától (Alaszkát Oroszországtól) elválasztó határvonalon, egyben a dátumválasztó hosszúsági körön. Mivel a négyszeresen amputált férfit az orosz hatóságok nem engedték partra úszni, Croizon az amerikai–orosz tengeri határt átszelve hajóra szállt és visszatért a Kis-Dioméd-szigetre. (A Dioméd-szigetek nevüket Vitus Bering dán felfedezőtől kapták, aki 1728-ban Szent Dioméd napján, augusztus 16-án érkezett a szigetekhez.)

Rendkívüli teljesítménye után Croizon elmondta, hogy noha aránylag kis, mindössze 4 kilométeres távot kellett megtennie, ez volt az eddigi legnehezebb próbatétele a víz fagyközeli hőmérséklete, az erős áramlatok, a magas hullámok és a tájékozódást megnehezítő vastag köd miatt. A 44 éves extrémúszó 1 óra 15 percet töltött az alig 4 Celsius-fokos tengerszorosban. Útján Arnaud Chassery hosszútávúszó és négy hajó kísérte.

Mint Philippe Croizon mondta, rendkívüli teljesítményével azt üzeni a világ sérültjeinek, hogy kellően erős akarattal minden elérhető, s hogy mindenki egyenlő, legyen szó ép vagy fogyatékos emberekről. Croizon a második, aki a Bering-szorosban átúszta az amerikai–orosz határt. Az elsőség dicsősége Lynne Cox amerikai hosszútávúszóé, aki 1987-ben teljesítette a bravúrt. A Bering-szoros átúszása után a végtagamputált francia férfi Londonba utazik, hogy a paralimpia televíziós és rádiós kommentátora legyen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.