Jócskán benne vagyunk az őszben, és bár az időjárás eddig kegyes volt hozzánk, bármikor beköszönthet a tartós, metsző hideg őszi időjárás, vele pedig a fűtésszezon. Ha az energia árát nem is lehet lejjebb tornázni, a számlán még foghatunk egy keveset azzal, hogy néhány ezer forint és némi munka befektetésével rásegítünk otthonunk szigetelésére.
Ablakok, ajtók
A nyílászárók szigetelésével sok energiát a falak között tarthatunk: az elvetemedett ajtó és ablakkeretek között nemcsak a meleg távozik, de bukófordulóval a csípős hideg is a lakásba szivárog. A nyílászárók egyik legolcsóbb és egyben legegyszerűbb, szakképesítést nem igénylő praktikája öntapadó ragasztófelülettel ellátott habszivacs csíkkal végigvonni az ajtó- és ablakkereteket. A barkácsboltokban beszerezhető ragasztócsíkok többféle vastagságban kaphatóak. „Beüzemelésük” kimondottan egyszerű: a szigetelni kívánt ajtó és ablakkeretekről spaknival eltávolítjuk a régi, használt szigetelőcsíkot – ha volt a felületen –, és felragasztjuk az új szivacscsíkokat.
Tetőtér és ami alatta van
Szintén rengeteg energiát megfoghatunk a tetőtéri szigetelés megerősítésével. A könnyűszerkezetes és hagyományos padlásterek szigetelésének praktikus módja az üveggyapot réteg bevetése. Mielőtt nekilátnánk a 8-10 négyzetméteres tekercsek egyenletes leterítéséhez, készüljünk zárt ruházattal, kesztyűvel és porvédő maszkkal. Az üveggyapotnál nincs kellemetlenebb építőanyag, szúr, irritálja a bőrt, és a vele végzett munka porral jár, de mindenképpen megéri. A hatékonyság érdekében a tekercseket egyenletesen kell leteríteni a padlástérben, fokozottan ügyelve arra, hogy a gyapottakaró a legkisebb zugot is tökéletesen lefedje. Az üveggyapot tetszés szerint szabható, így a legkisebb réseket is le tudjuk fedni.
Amennyiben hosszabb távra terveznénk (és persze miért ne?), érdemes az alumíniummal kasírozott üveggyapot szigetelést választani. Drágább, viszont az alumínium fedőréteg miatt erősebb a hő- és hangszigetelő tulajdonsága, s akár egy fűtési szezon alatt visszahozhatja a belefektetett energiát.
Vezetékek, csövek
Sok hőt veszíthetünk a vízszerelvények és az elektromos vezetékek védőcsöveinél lévő hézagoknál. Ebben az esetben purhabbal tölthetjük ki a réseket, elejét véve hogy a meleg levegő ezeken keresztül távozzon.