Migrénes? Így gyógyítsa magát!

A migrén gyógyítását már egészen fiatalon el kell kezdeni – a megelőzéssel.

Ujfalusi Dóra
2012. 09. 28. 5:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hetente, havonta vagy ritkábban jelentkező migrén órákig is tarthat, de előfordul, hogy napokig kínozza a beteget a hasogató fejfájás. Minden tizedik magyar embert érint, a leggyakoribb a 25–45 éves korosztály körében, közülük minden ötödik küzd ezzel a betegséggel. Ők csak erős fájdalomcsillapítókkal tudják átvészelni a hétköznapokat.

Csoki, cukor, sütemény – farkaséhség fejfájás előtt

Egy kocka csoki vagy egy hevesebb házastársi vita – ahogy korábban gondolták – mégsem váltja ki a migrént. „Sokaknál előfordul, hogy elképesztően ráéheznek az édességekre, mielőtt elkezdene fájni a fejük” – mondta el Stefanie Förderreuther, a müncheni Ludwig Maximilian Egyetem Neurológiai Klinikájának főorvosa és a Német Migrén- és Fejfájástársaság sajtószóvivője.

Miután megettek egy adag csokoládét, csillapodik a vágy az édességek iránt, majd „bejelentkezik” a migrén.

Ennek ellenére sok érintett kizárja azt, hogy a csokoládé váltaná ki a fejfájást. „Mégis, a jelenlegi orvosi ismereteink szerint ezt az éhséget a migrén részének kell tekintenünk. Egyébiránt érdemes kielégíteni az édesség iránti vágyat, ugyanis sok migrénes páciens nem tud enni a fejfájás okozta émelygés miatt, és így legalább az energiatartalékait feltölthetik valamennyire” – egészítette ki az ideggyógyász szakorvos.

A nassoláshoz hasonlóan a vita is a bekövetkező fejfájás előjele, mivel gyakran változik meg az emberek hangulata a migrén kezdete előtt: az érintettek sokkal érzékenyebben reagálnak. Nem csoda, ha egy kis szikra is elég a robbanáshoz.

Megkínzott erek

Sokáig úgy vélték, hogy a pulzáló fejfájás oka a fej véredényeiknek hirtelen kitágulása. Időközben azonban a tudósok felülvizsgálták ezt az elméletet. „Pontosan fogalmazva ugyanis egy neurovaszkuláris gyulladásról van szó” – tudjuk meg Stefanie Förderreuthertől. Bizonyos idegi impulzusok váltják ki az agyi ereknek ezt a gyulladásos állapotát. Emiatt tágulnak ki a véredények, és ez váltja ki a fejfájást. Hajolgatásnál pedig még fokozódik is a fájdalom. „Ennek az az oka, hogy minden egyes szívdobbanással még több vér áramlik a gyulladt, megkínzott erekbe” – magyarázza a szakértő.

Az aurajelenség

Jelenleg még nem tisztázták annak az okát, hogy egyesek miért tapasztalnak úgynevezett aurajelenséget a fejfájás kezdete előtt. Elsősorban látászavarokról van szó, például fényvillanásokról vagy színes, csillogó, cikcakkos vonalakról számolnak be. „Az idegi impulzushullám először feltehetőleg az agykéreg azon területein fut végig, amelyek a vizuális információkat dolgozzák fel” – mondja a szakértő. Azt valószínűsítik, hogy ezek a rövid ideig tartó változások nyilvánulnak meg látászavarok formájában.

Genetikai okokra is visszavezetik

Hogy végül is milyen tényezőkre vezethető vissza a véredényeket gyulladásba hozó idegimpulzus, azt még nem sikerült feltárni a kutatóknak. Az azonban biztos, hogy a gének fontos szerepet játszanak, de senki sem születik migrénesnek. Csak akkor alakul ki a betegség, ha a genetikai örökség mellett bizonyos ingertényezők is megfigyelhetőek. „Idetartoznak például a hormonális ingadozások” – ismerteti Stefanie Förderreuther. Ez az oka, hogy sok nő a ciklusa bizonyos szakaszában szenved a migréntől.

Migrén kínozza? Íme néhány jó tanács:

Amikor elkezdődik a fejfájás, akkor legtöbbször már csak a fájdalomcsillapítók segítenek. Elsősorban a triptánok váltak be, ez a hatóanyagcsoport célzottan a véredények gyulladását csökkenti, ezáltal az erek eredeti méretükre csökkennek. Többségüket csak szakorvos írhatja fel, mivel könnyen túladagolhatják a fejfájás miatt szenvedők, figyelmeztet a neurológus. Ennek következményeként alakulhat ki az úgynevezett fájdalomcsillapító okozta fejfájás. „Ez a kockázat elsősorban a triptánok esetén áll fenn, az ambuláns tapasztalataink  legalábbis ezt mutatják” – mondta el Stefanie Förderreuther. Az előjelek: majdnem minden nap órákon át fáj a beteg feje, aki emiatt még több gyógyszert szed be, ám a fájdalom még tovább erősödik. Ilyenkor csak méregtelenítés segít, és akár hetekre abba kell hagynia a kemikália szedését.

Megelőzés: speciális gyógyszerek és egészséges életmód

Az akut migrénes rohamok kezelése mellett lehetőség van ezek megelőzésére, mégpedig gyógyszerek segítségével: bétablokkolókat és úgynevezett antiepileptikumokat (epilepsziásoknak kifejlesztett görcsoldók) írnak fel ilyen esetekben az orvosok. „Fontos szerepet játszik a megelőzésben az életmódváltás is” – mutatott rá a doktornő. Egy müncheni diákok körében végzett felmérés (Andreas Straube, Ludwig Maximilian Egyetem Neurológiai Klinika, München) egyértelműen kimutatta, hogy azoknál, akik inkább egészségtelen életmódot folytattak (fogyasztottak alkoholt, dohányoztak, keveset sportoltak), egyértelműen sokkal gyakrabban fordult elő migrén, fejfájás, de még hátfájás is. A migrén megelőzését tehát már fiatalkorban el kell kezdeni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.