Sokan kíváncsiak a Nemzeti Vágtára

Már első óráiban rengeteg látogatót vonz a fővárosi Hősök terére az ötödik évfordulóját ünneplő, már hagyományosnak számító lovas rendezvény, a Nemzeti Vágta.

WA
2012. 09. 15. 14:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A ragyogó napsütésben nemcsak a lelátók, de az „Országkonyha” és a „Vágta korzó” területe is megtelt érdeklődőkkel. A Műcsarnok mellett berendezett Országkonyhán libamájat, libacombot kóstolhatnak a látogatók, de választhatnak mangalicából, szürkemarhából, kacsából készült ételeket, és a szervezők gondoltak a folyami és tavi halak kedvelőire is. Nem maradhat el természetesen a tradicionális magyar édesség, a rétes, a kürtőskalács sem. A hazai borok és pálinkák termelői is saját standdal mutatkoznak be az Országkonyhán.

Az '56-osok terén kapott helyet a „Városok faluja” korzó, ahol a Nemzeti Vágtán versenyző települések mutatkozhatnak be. Szombaton kora délután falvakat, városokat képviselő néptáncos fiatalok keltettek jó hangulatot a táncukkal. A korzón kézművesek árusítják termékeiket, és bemutatkoznak a lovasszakmához és a lovassporthoz kötődő eszközöket kínáló üzletek és vállalkozások is. Az Országkonyha és a korzó is este nyolc óráig látogatható szombaton.

Délután a kishuszár-vágták előfutamait követően a 72 település lovasainak előfutamaival folytatódik a program, amelyet a fogatvágta első sztárfutama színesít. A közönség a lelátókról vagy a Hősök tere közepéről követheti figyelemmel a díjugrató és korlátugrató versenyeket. A program szombaton a fogatvágta előfutamaival zárul, a döntőket vasárnap tartják.

A Nemzeti Vágta ünnepélyes megnyitója

Koszorúzással, ágyúszóval, a versenyzők ünnepélyes fogadalomtételével megnyitották a Nemzeti Vágtát. A rendezvényhez kapcsolódva több mint 70 település polgármestere és a kormány képviselői a lovas kultúra presztízsének visszaállításáról folytattak eszmecserét.

Fodor Lajos, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára azt mondta: sok-sok közösség vágya, kitartó munkája és küzdelme kellett ahhoz, hogy megvalósuljon Magyarország népszerű lovas rendezvénye, a Nemzeti Vágta. Azt mondta: a Nemzeti Vágta segítségével „életre kelthetjük és használatba vehetjük hagyományainkat, hogy azok a régiek bölcsességéből és tradícióiból táplálkozva hozzáadjanak valamit jelenünkhöz”.

A versenyző 72 település polgármestereivel és a kormány meghívott képviselőinek részvételével reggel megtartották a polgármesterek reggelijét is, amelyen a lovas kultúra presztízsének visszaállításáról, a lovaglás támogatásáról és a lovassport jelentőségéről is szó esett.

Reneszánszát éli a lovas kultúra

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere köszöntőbeszédében elmondta, hogy a kormánynak meg kell teremtenie azokat a feltételeket, amelyekkel támogatja az ország értékeit, a kreatív magyar elmének pedig arról kell gondoskodnia, hogy a kultúrába „beleforgatható üzletet” teremtsen.

A miniszter kifejtette: az európai uniós források 11 milliárd forintos keretet biztosítanak az oktatási intézmények fejlesztésére. Ebből az összegből pedig lehetőség van a lósporttal kapcsolatos létesítmények infrastruktúrájának fejlesztésére is. „Célunk, hogy a mindennapos iskolai sportba is integrálni tudjuk a lovaglást, ebben pedig a polgármesterek és az önkormányzatok is komoly segítséget tudnak nyújtani” – mondta.

Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke szerint „a lovas kultúra nagy nemzeti reneszánszát éljük”, amely nagyban köszönhető az ötéves Nemzeti Vágtának is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.