A nők mentik meg a japán gazdaságot?

Hajasi Fumiko ma az egyik legbefolyásosabb nő Japánban, pedig a hatvanas évek közepén ő is csak „egy férfi asszisztenseként” kezdhette a pályáját.

rkk
2012. 10. 28. 7:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jokohama polgármestere, Hajasi Fumiko ma az egyik legbefolyásosabb nő Japánban, pedig a hatvanas évek közepén ő is csak „egy férfi asszisztenseként” kezdhette a pályáját, összetett feladatokat egyáltalán nem kaphatott. Japánban ma is kevés nő jut vezető pozícióhoz, pedig egyes vélemények szerint a háztartásbeli nők menthetnék meg a japán gazdaságot.

Japán a sor végén kullog

Mielőtt politikus lett belőle, Hajasi Fumiko magas pozíciókat töltött be különböző autógyártó vállalatok vezetésében. Mindez persze nem ment olyan könnyen, mint gondolnánk. Ahhoz, hogy végre a férfi kollégákkal azonos pozícióba kerülhessen, többször kellett állást váltania. Végül értékesítő lett a Hondánál. Akkoriban szokatlannak számított, hogy egy nő ebben az ágazatban dolgozzon. Még jobban meglepte a környezetét, hogy már a munkaviszonya első évében ő vezette az értékesítést, tíz év után pedig ajánlatot kapott a BMW-től, ezt követte a Volkswagen. „Azok közül a cégek közül, amelyek vezető pozíciót kínáltak nekem, egyik sem volt japán” – emlékezett vissza Hajasi Fumiko a BBC-nek adott nyilatkozatában. A női menedzserek száma azóta emelkedett, de országosan még mindig csak a felsővezetői székek egy százalékát birtokolják a nők. Ez az egyik oka annak, hogy Japán mindig a rangsorok végén kullog, ha a nemek egyenlőségéről van szó. A Világgazdasági Fórum (WEF) legutóbbi felmérése szerint 135 országból a 101. hely jutott a szigetországnak. A méréseket az alapján végezték, hogy az egyes országokban hogyan oszlanak meg az erőforrások és a lehetőségek a férfiak és a nők között. A női képviselők, magas rangú hivatalnokok és felsővezetők száma alapján Japán Ázsia egyik legrosszabbul teljesítő országa ezen a területen, annak ellenére, hogy nagyon sokat invesztálnak a nők oktatásába.

 

A nők megmenthetnék a gazdaságot?

A munkát vállaló nők aránya Japánban 60,1 százalék körül van a kormányzati statisztikák szerint, ami sokkal alacsonyabb a férfiak 80 százalékos részvételénél. Egyes elemzők szerint ez a foglalkoztatottsági rés jelenti majd az új lehetőséget a gazdasági növekedésre. Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) első női vezérigazgatója ezért is vélekedett úgy, hogy a nők menthetik meg Japánt. „Ma tíz japán nőből mindössze öt van jelen a munkaerőpiacon, a férfiak esetében ez az arány tízből nyolc” – mondta a vezérigazgató.

Ha Japán megszüntetné a foglalkoztatottsági rést, a munkaereje több mint nyolcmillió fővel növekedhetne, a GDP pedig 15 százalékkal emelkedne – állapította meg Kathy Matsui, a Goldman Sachs befektetési bank stratégiai elemzője legutóbbi jelentésében, amely azzal foglalkozott, milyen szerepet játszottak a nők a japán gazdasági növekedésben 1999 óta.

Arra az ellenérvre, hogy nincs is ennyi munkahely az országban, Matsui az öregedő társadalommal válaszol: szerinte emiatt rövidesen több lehetősége lesz az új munkavállalóknak. Az idős népesség 2055-re meg fog duplázódni Japánban, a munkavállalók száma viszont megfeleződhet, és a születések száma is esik – figyelmeztet a kutató. (Arra sem Matsui, sem a BBC cikke nem tér ki, hogy az elemzők által optimálisnak tartott női foglalkoztatottság hogy befolyásolja majd a gyermekvállalási kedvet.)

Erős a hagyományos női szerepmodell

A munka világának nem csak bevonzani, hanem megtartani is nehéz a japán nőket. Hetven százalékuk otthagyja a munkahelyét az első gyermeke születése után, és nem is tér vissza a munkába. Kathy Matsui szerint néhányan úgy tartják: a japán nőknek a génjeibe van kódolva, hogy gyermekszülés után otthon maradjanak. A fiatal japán lányok számára  azonban ma már többféle szerepmodellt kínál a környezetük, ezért az elemző úgy gondolja: valószínűleg inkább a gyermekmegőrzés és az ápolási szolgáltatások elégtelenek. A Goldman Sachs kutatási eredményei szerint a három év alatti gyerekek kevesebb, mint harmada tölti a napjait napköziotthonokban. Ez az arány sokkal kisebb, mint Dániában, ahol a gyerekek 63 százaléka, Franciaországban, ahol 43 százalékuk, vagy az Egyesült Államokban, ahol 40 százalékuk jár bölcsődébe.


Matsui szerint  a kormányzatnak sikerült valamennyivel növelnie a lehetőségek számát, de még mindig nem tudnak elég gyereket befogadni ezek az intézmények. Az elemzőnek az a véleménye, hogy ebből adódik az ördögi kör: mivel nehéz kisgyermekes anyaként folytatni a munkát, továbbra sem alakul ki olyan szerepmodell, amit a fiatal nők követhetnének.

Jokohama polgármestere, Hajasi Fumiko maga is egyetért ebben: elmondása szerint a legnagyobb nehézség, amivel a karrierépítés során meg kellett küzdenie, a precedens hiánya volt. Politikusként azon dolgozik, hogy a következő generáció japán nőinek már ne kelljen szembesülniük ezzel a problémával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.