Alzheimer-kór: 5 módszer az egészségért

Magyarországon nagyjából kétszázezren szenvednek Alzheimer-kórban. Vajon van remény a számukra? Lássuk, hogy állnak a kutatások!

Ujfalusi Dóra
2012. 10. 06. 4:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1994 óta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) támogatásával szeptember 21-én tartják meg az Alzheimer-világnapot, hazánk 2001-ben csatlakozott a résztvevő országok köréhez. Bár a demenciás betegek száma folyamatosan nő – sőt a szakértők szerint 2050-re meg is duplázódik –, a kutatóknak még nem sikerült megtalálniuk a megfelelő gyógymódot.

Koffein, zöld tea, piros, sárga vagy kék színezékek, rákgyógyszerek – hosszú a módszerek listája, az Alzheimer-kutatók ezekkel próbálják lassítani a betegség lefolyását. Az utóbbi 30 évben a tudósok folyamatosan úgy gondolták, hogy már egészen közel járnak a célhoz: hamarosan megtalálják a hatékony Alzheimer-gyógyszert. Ám mindannyiszor csalódniuk kellett. Legyen szó akár tablettáról vagy oltásról, antitestekről, gyulladáscsökkentőről vagy növényi hatóanyagokról, a gyógyulni vágyók sajnos alig profitálnak belőlük: emlékezetük nem tér vissza, az idegsejtjeik tovább pusztulnak, személyiségük visszafordíthatatlanul leépül. Csak az utóbbi évtizedben tucatnyi kutatást kellett megszakítani, mert a vizsgált hatóanyagok nemcsak nem javították a páciensek agyfunkcióit vagy életminőségét, de még káros anyagok is lerakódtak a szervezetükben.

Sikert hozhatnak a kutatások

Az Alzheimer-kutatás kudarcai miatt ma már egyre többször hangzik el az a vélemény, hogy az agy fokozatos leépülését egyszerűen egy normális öregedési folyamatnak kellene tekinteni hasonlóan az izomtömeg csökkenéséhez, a látás, illetve a hallás romlásához.

Lutz Frölich, a mannheimi Szellemi Egészség Központi Intézetének Alzheimer-szakértője optimistábban szemléli a témát: „Igaz, hogy eddig nem értünk el döntő áttörést a módszertani és terápiás kutatásokban, mindamellett egy – tíz évvel ezelőtti – kutatássorozat során több olyan gyógyszert fedeztek fel, amelyek a kór lefolyását lassítják. Éppen zajlik a második kutatási hullám, ám az előzőtől eltérő szempontokat vesznek figyelembe a vizsgáltok során. A tudósok arra helyezik a hangsúlyt, hogy ne csak a folyamat végén avatkozzanak be – hogy a fehérjelerakódások okozta károkat csökkentsék –, hanem már a betegség kezdetén: a toxikus fehérjék keletkezését akadályoznák meg.

Sosem lesz egyetlen, mindenre jó gyógyszer

Az öt legígéretesebb kutatási irány különböző gyógyszereken, a betegség korai felismerésén, illetve a megelőzésén alapul. Közös pontjuk, hogy a ma szokásos eljárásokkal szemben sokkal korábban szeretnének beavatkozni az agy leépülésének folyamatába. Lutz Frölich professzor szerint valószínűleg nem egyetlen irány fogja meghozni a várva várt áttörést: „Talán a különböző terápiák »koktélját« kell kipróbálnunk, és lehetőség szerint az Alzheimer-kór eltérő formáira teljesen különböző keverékeket összeállítani.”

Jelenleg és a közeljövőben kizárólag olyan gyógyszerekre támaszkodnak, amelyekkel lassítani lehet az kór okozta szellemi leépülést. Ezek a szerek molekuláris szinten avatkoznak be az idegsejtek közötti kommunikációba.

---- Diagnózissal a megelőzésért ----

1. módszer: A lehető legkorábbi diagnózis

Az Alzheimer-kutatás egyik súlypontja a biomarkerek keresése. Ideális esetben a vérből kimutathatóak ezek a markerek, melyek jelezhetik a betegség kialakulásának esélyét, vagy már a demencia stádiuma előtt a kór kezdetét, így ezeknek az „útmutatóknak” a segítségével időben elkezdhető lenne a terápia. Hiszen ez a legfontosabb: a sikeres kezelés érdekében már legalább tíz évvel az első tünetek jelentkezése előtt el kellene kezdeni a gyógyítást, hogy az agy leépülését megakadályozzák.

Az egyetemi Alzheimer-központokban a kutatók és orvostanhallgatók ma már a leépülés korai jeleit vizsgálják: tomográfos vizsgálatok már az agy anyagcseréjének első változásait is kimutatják. Akiknél később jelentkezik a betegség, már igen korán kimutathatóak az agy-gerincvelői folyadékból a károsodott idegsejtekből a plakkot alkotó peptidek és proteinek.

Kolumbia egyik régiójában nemrég fogtak bele egy átfogó vizsgálatba, amelyek segítségével lehetőség szerint korán felismerik a betegséget és időben elkezdhetik a terápiát. Ott ugyanis egy népes klán/család minden második tagjánál kimutatták az Alzheimert okozó gént. A mutált „Paisa”-gént már 300 éve örökítik tovább, s aki hordozza, azoknál már középkorúan kivétel nélkül kifejlődik a kór.

300 családtag vesz részt abban a vizsgálatban, amelyben egy már kifejlesztett hatóanyagot tesztelnek ezen a homogén csoporton, elsősorban fiatalabb embereken, akik még teljesen egészségesek, de a betegség génjét hordozzák. A kaliforniai egyetem kutatásvezetői hosszú távon szeretnék a résztvevők számát 3000-re bővíteni.

2. módszer: az Alzheimer-oltás

Az alzheimeres betegek szervezetében mértéktelenül sok fehérje termelődik, amelyek úgynevezett plakkokká állnak össze és elzárják az idegsejtek közti kommunikációs útvonalakat. Jelenleg a tudósok a legtöbb reményt egy Alzheimer elleni oltáshoz fűzik, amelynek az lenne a „feladata”, hogy megóvja az agyat az említett fehérjelerakódásoktól. „Ez most tényleg a legígéretesebb kutatási terület” – teszi hozzá Frölich doktor.

Jelenleg párhuzamosan fut 40 vizsgálat mintegy 10 000 pácienssel. A kísérletben résztvevők béta-amiloid elleni antitesteket kapnak készen. Ezzel a passzív oltással egy problémájuk van a kutatóknak, ami miatt már korábbi oltási kísérletek is zátonyra futottak: az aktív immunizálással a szervezetet arra ösztönzik, hogy a plakkok védelmére termeljen antitesteket. Sok alzheimeres emiatt agyhártyagyulladást kapott, s ezt az árat túl magasnak tartották szemben az oltás Alzheimer elleni védelmének a lehetőségével.

Napjainkban tizenegy különböző antitestet vizsgálnak, hogy alkalmas-e immunizálásra. Az első eredményeket a szakma még idénre várja. „Amennyiben az oltásvizsgálatok bármelyike nagyon határozott javulást mutat, akkor néhány éven belül valódi fegyver lesz a kezünkben az Alzheimer-kór ellen” – jósolja Lutz Frölich.

 

---- Valóban segítenek a gyógyszerek? ----

3. módszer: A tüneteket gyógyszerekkel tompítják

Az Alzheimer-kór ellen bevethető fegyverek eleddig és várhatóan a közeljövőben is elsősorban olyan gyógyszerek lesznek, amelyek legalább valamelyest lassítják az emlékezet elvesztésének folyamatát. Ezeknek a piruláknak a hatóanyagai molekuláris szinten avatkoznak be az idegsejtek közti kommunikációba, azt próbálják megakadályozni, hogy fehérjegátak zárják körbe az egészséges sejteket. Ez azonban csak mérsékelten és rövid ideig hatásos. Az idegsejtek pusztulását a gyógyszerek egyike sem képes megállítani. „Mindazonáltal e hatóanyagok segítségével az agy – és ezáltal a beteg – évekkel tovább jobban működik a hétköznapokon, mint gyógyszerek nélkül” – mondja Lutz Frölich.

4. módszer: Gyulladáscsökkentők a plakkok ellen

Kanadai kutatók rövid idővel ezelőtt jöttek rá, hogy az Alzheimer-betegek agyában erős gyulladásos folyamatok zajlanak. Ezzel egy időben megállapították, hogy azok a reumások, akik rendszeresen szednek gyulladáscsökkentőket, ritkábban szenvednek Alzheimer-kórban. Azonban: míg a gyulladás ellen ható ibuprofén hatására a kísérleti állatok emlékezete jobban teljesített, addig ez a hatóanyag alzheimeres embereken nem segített.

A jelenleg használt gyulladáscsökkentőket valószínűleg sokkal nagyobb adagokban kellene szedniük a betegeknek, feltételezik egyes Alzheimer-szakértők. Lutz Frölich még ennél is tovább megy: a szokásos gyulladáscsökkentőkhöz nem lehet visszafogott utasításokat adni.

Biokémikusok legalább azt kiderítették, mikor és hogyan avatkoznak be a gyulladáscsökkentők az Alzheimer-kór kialakulásának folyamatába: az agyban „enzimollók” töredékeket vagdalnak le egy nagyobb fehérjéből, ezek a töredékek hozzácsapódnak az idegsejteket károsító plakkhoz, a gyulladáscsökkentők pedig ezeket az enzimollókat blokkolják.

Mivel a gyulladásnak pozitív hatásai is vannak az idegszövetre, ezért ezeket a folyamatokat teljesen nem szabad leállítani, csak lefékezni. Annak a gyógyszernek a fejlesztése – ami pontosan így hat – még hátravan.

---- Változtasson életmódján! ----

5. módszer: Életmód-változtatás

Amellett, hogy gyógyszerekkel avatkozunk be az agysejtek kóros változásába, a legfontosabb módszer a megelőzés, mégpedig az emlékezet és a test edzése. A tánc, zene vagy játékok olyan szellemi és fizikai kihívást jelentenek, s éppolyan jól akadályozzák az Alzheimer-tünetek fokozódását, mint a jelenleg rendelkezésre álló gyógyszerek.

A szellemi kihívás és a test átmozgatása elismerten a legjobb módszerek, amelyekkel az agy idegsejtjei a lehető legtovább egészségesek maradnak. „De kérem, ne a sokszor említett keresztrejtvényre gondoljanak” – mondja Lutz Frölich Alzheimer-terapeuta. „Az agynak szüksége van új élményekre, az ismeretlen dolgok okozta kihívásra, hogy az idegsejtek közötti kapcsolatok megedződjenek.”

A „szürke sejtek” védelmét segíti az is, ha a civilizációs betegségekhez vezető, jelenleg ismert kockázati tényezőket elkerüljük: a túlsúlyt, a mozgáshiányt, a dohányzást, a magas vérnyomást és a cukorbetegséget. Amikor valakinél diagnosztizálják az Alzheimert, e tényezők egyike majdnem mindig jelen van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.