A 100 évvel ezelőtt elsüllyedt Titanic roncsát 1985-ben találta meg Robert Ballardin. A hajó mentésének, a testben fellelhető tárgyak kiemelésének jogát 1994-ben a Premier Exhibitions nevű amerikai cég szerezte meg, amely 1987 óta nyolc expedíciót szervezett az óceán mélyén fekvő járműhöz. E munkák során 5500 tárgyi emléket emeltek ki, melyek jó részét vándorkiállítás keretében mutatják be a világ különböző pontjain, idén nyár elején például Budapesten is a Közlekedési Múzeumban.
A cég most bejelentette, hogy nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot írt alá vevők egy csoportjával, akik 189 millió dollárért megveszik a Titanic-kollekciót. A vásárlókat magánszemélyek csoportjaként említették, és nem nevezték meg őket.
A Premier Exhibitions azzal indokolta az értékesítést, hogy jobban szeretne összpontosítani a kiállítások szervezésére. A cég világszerte ismert még a Testek, (Bodies) kiállításairól is. A társaságnak olyan vevőt kellett találnia, amely nem csak megfelelően gondoskodik a kollekcióról, hanem kötelező érvénnyel együtt is tartja, mert az amerikai szövetségi bíróság tavaly ilyen határozatot hozott.
Az értékesítés egyik célja volt egyben, hogy a kollekciónak állandó otthont is találjanak. Nem nehéz hát kitalálni, hogy a vevők igen tehetős személyek lehetnek, és az sem kizárt, hogy érzelmileg is kötődhetnek a tragédiához. A megegyezés részét képezi az is, hogy a Premier a vándorkiállítás készletét visszabérelheti majd az új tulajdonosoktól további kiállítások szervezésének céljára.
A bejelentés hatására a Premier Exhibitions részvényei mintegy 18 százalékkal emelkedtek.