Felix Baumgartner a tervek szerint már felfele megkezdi átírni a rekordkönyveket nem mindennapi járművével, a Red Bull Stratosszal – ő lesz a legmagasabbra léggömböző ember. Csodagépe mellet sem lehet elmenni szó nélkül: a ballon 55 emelet magas, anyaga tízszer vékonyabb, mint szendvicsek csomagolására is használt fólia, amit héliummal töltenek meg, hogy felkapja az 1315 kilós kapszulát és 36 576 méter – 120 000 láb – magasra emelje – írja a Space.com. Az ugrásnak köszönhetően a leghosszabb szabadesés, valamint a legmagasabbról elvégzett ejtőernyős ugrás több mint ötven éve felállított csúcsa dől meg. Joe Kittinger 1960-ban az amerikai légierő tagjaként 31 333 méter magasból vetette magát a mélybe. Ugyanakkor nem valószínű, hogy a 81 éves nyugdíjazott ezredes neheztelni fog az osztrákra, hiszen tanácsadóként a Red Bull Stratos csapatának tagja.
A cég az eseményt úgy harangozta be, mint „Ugrás az űr határáról”, amely azért távol áll a valóságtól, egész pontosan 64 kilométerrel. Nem meglepő módon egy világhírű magyarba botlunk az űr határán is, melyet Kármán-vonalként ismer a világ, s 100 kilométer magasan húzódik. Ez az a magasság, ahol egy jármű már nem tud a felhajtóerő segítségével repülni, és el kell érnie az első kozmikus sebességet (7,9 km/s) a fent maradáshoz. Tudjon meg többet Kármán Tódorról a nevét viselő Wikipédia cikkből.
„A projekt nem csupán rekordok megdöntéséről szól. A kísérlet segítségével olyan adatokhoz jutunk, melyek űrhajósok, pilóták és jövőbeni űrturisták életét mentheti meg” – közölte korábban a Baumgartner. Azzal, hogy bebizonyítjuk: az ember képes elviselni a sztratoszférában a hangsebességet, majd épségben visszatérni a Földre, olyan űr közeli mentési technikák fejlesztéseknek adhatunk lökést, melyek ma még nem is léteznek – tette hozzá.
A hangsebességnél is gyorsabban
No de nézzük magát az ugrást. Az osztrák, miután megkezdi a zuhanást, körülbelül 30 másodpercig fog gyorsulni, majd eléri maximumsebességét, mely meghaladja a tengerszinti körülmények között mért hang sebességét, ami 1225 km/h-nak felel meg – ismertette Michael Weissman, az Illinois-i Egyetem fizikusa. Testével hangrobbanást fog előidézni, ami annak következtében jön létre, hogy az előtte lévő részecskék már nem képesek érzékelni közeledtét, s nem tudnak kitérni előle – fejtegette Louis Bloomfield, a Virginiai Egyetem tudósa.
„Természetesen a rengeteg anyaggal való találkozás rengeteg, számítások szerint 300 kilowattnyi hőt eredményez, ami 200 nagyteljesítményű hajszárítónak felel meg. Ennek következtében másodpercenként egy fokot melegedne a teste. Nem nehéz belátni, hogy védőruha nélkül ez hamar halálos lenne” – teszi hozzá Bloomfield.
A közegellenállás vet majd véget Baumgartner őrült száguldásának, ugyanis egyre több részecskével találja majd szembe magát. Mikor eléri a troposzférát, 16-18 kilométer magasan egy hétköznapi ejtőernyős sebességére lassul.
Ki az úr a házban?
Mielőtt azonban elájulnánk magunktól, hogy legyőztük a természetet, érdemes megjegyezni, hogy a hivatásos fenegyerek hétfőn indult volna útjára az új-mexikói Roswelltből, mely helyszínt azért választották, mert ott optimálisak az időjárási viszonyok. De a természet közbeszólt, s egy hidegfront miatt keddre tolódott a valóban fantasztikusnak ígérkező reklám.