A temetői látogatás méltóságának szerves része a béke és a nyugodtság – ki ne élt volna már át ilyenkor egy jó kis családi veszekedést? Ennek kiváltója, főként a budapesti sírkertek esetében a kialakuló dugó. Autós megközelítésre természetesen nincsenek tanácsok – hacsak az nem, hogy ugyan sétáljon már az őszben 20-30 percet, aki megteheti, így a mozgásukban akadályozottaknak könnyebb lesz bejutni –, de a közösségi közlekedésre azért vannak praktikák. Szerencsére a BKV és a BKK sem volt rest, utóbbi összekaparászta a temetői lehetőségeket interaktív térkép formájában, így már „majdnem” felesleges is ez a cikk. Csakhogy míg a BKK/BKV érdeke az, hogy az összes járművét reklámozza, az MNO és az Olvasó közös érdeke más: minél kevesebb bosszankodással, dugóban állással letudni az „évi rendest”. Menjünk névsorban, temetők szerint!
Budafoki
A Budafoki temetőbe az 58-as vonalán (a Savoya Parktól, illetve a Savoyai Jenő tértől) október 27. és november 3. között 58A jelzéssel jár egy jó kis „mentesítő”, de ugyanúgy lehet menni 58-assal is. Az ugyanott landoló 250A is jó a Savoyától. Sokan irtóznak azonban a buszozástól éppen a temetői bejáratok környékén kialakuló dugók miatt, számukra két igen jó lehetőség van: a Belvárosból 47-es villamossal a végállomásig, vagy vonattal a Déliből – a fővárosi bérlet jó rá, Budafok Belvárosnál kell leszállni, negyed óra a menetidő, onnan úgy 8 perc séta.
Cinkota
A 92-es busz egyedüliként közelíti meg a városhatáron található temetőt. A rákosszentmihályi vasútállomásról induló buszt az Örsről induló HÉV-ek bármelyikével el lehet kapni Cinkotán. A kisebb buszos útvonalakat igazából nem nagyon ajánljuk, igaz, a Stadionoktól induló 130-as busz nem olyan rossz, erről a Pálya utcánál kell átszállni a 92-esre. Eltéveszteni nem lehet, mindenki ott száll le a végén.
Csepel
A H7-re keresztelt csepeli HÉV-et nem lehet kihagyni. A Boráros térről indul, megáll a Közvágóhídnál is, a Karácsony Sándor utcánál viszont még át kell szállni a 38-asra, a 38B-re vagy a 138-asra. Figyelem, az 58A-hoz hasonlóan a 38B sem jár már vasárnap.
Farkasrét
Sima ügy: 59-es villamossal kell menni. Aki Pestről jön, az is lehetőleg kapja el valahol a 2-es metrót, és a „Moszkválmán” térnél vagy a Délinél szálljon villamosra. Felmegy ugyan Újbuda központ felől az 53-as, és az Erzsébet híd felől a 8-as busz is, de azok a dugóban fognak állni a végén. Persze néhány megállóval a vége előtt le lehet szállni és sétálni. A sűrített 59-es villamos mellett november 9-ig jár egy 59A is.
Izraelita
Az Új köztemető szomszédjában lévő sírkert a Blaháról 28-as villamossal közelíthető meg, a Keletiből induló 28B-ről is arra kell átszállni a végállomásnál, vagy sétálni. Az Izraelita temetőbe Kispestről (és a Kökiről) 68-as busszal is elérhető, de ezt a várható dugók miatt nem ajánljuk.
Kerepesi
Itt nem lesz gond, csupa-csupa kötött pályás ajánlatunk van. A Keletiből indul a 24-es és a 28B villamos, előbbinek a Közvágóhíd a másik végállomása. Jó még a 24-es a Nagyvárad tér felől is, illetve a 28, 28A és a 37A jelzésű villamos.
Kispesti
A Határ útig vagy a Kőbánya-Kispest M3 végállomásig könnyű dolgunk van. A Határ útról a 194-es, a Kökiről a 93-as buszra kell felszállni.
Megyeri
Sajnos itt is buszozni kell, de van jó néhány járat, figyeljünk! A Keletiből a 30, a 30A vagy a 230 „házhoz” visz, de ugyanezekre a buszokra a Reitter Ferenc utca 1-es villamosmegállónál és az Újpest-Központnál is fel lehet szállni, kérdés, mennyi hely lesz rajtuk. Újpest-Központból ezekben a napokban még hozzáférhető a 30B is!
Nagytétényi
Valószínűleg azért, mert nem túl frekventált sírkert, a belvárosból csak több átszállással lehet kijutni oda. Kell vennünk egy kiindulási pontot, ami legyen a Móricz Zsigmond körtér. Ami leginkább jó innen, az a 33-as busz, illetve az E változat, mindkettőről az Angeli utcánál kell átszállni a 113-asra vagy a 113A-ra. Létezik a Népligetből a 103-as busz is, amiről a Kelenföldi Erőműnél kell leszállni, satöbbi. Na, ezt nem ajánljuk, nagyon hosszú. Ami viszont még versenyképes, sőt egyenesen ajánljuk: Nagytétény-Diósd vasútállomásról 5 perc séta a sírkert. 21 perc a vonat menetideje a Déliből, negyed óra Kelenföldről.
Óbudai
Sokak számára – a Farkasréti temetőhöz hasonlóan – népszerű az Óbudai temető, olyanoknak is, akiknek nincsenek ott szeretteik. A nemzet számos nagyja nyugszik ott – legújabb kori halottjaink közül például Sinkovits Imre és Albert Flórián. A temetőbe jutáshoz viszont kell egy kis áldozatot hozni: a Batthyány tér felől 160-as és 260-as busszal megközelíthető, de aki nem veti meg a sétát, minden óra 20-kor talál vonatot a Nyugatiban (Esztergom felé, Óbuda állomásnál kell leszállni). Az Árpád híd pesti hídfőjéről is van három buszjárat, a 118 , 218 és 218A családja.
Pesterzsébeti
Két járat áll meg az erzsébeti temető bejáratánál, az 52-es villamos és a 36B busz. Előbbi az M3 Határ úti megállójától indul (ezt ajánljuk), előbbi Pesterzsébet-városközpontból megy (oda a Kökiről visz a 148-as busz).
Pestszentlőrinci
Két buszcsalád járatai közül választhatunk, az összesen négy járat mind a Kökiről indul; a 182, 282E-ről, illetve a 184, 284E-ről van szó.
Rákospalotai
A fővárost Kelenföldről átszelő 173-as és 173E busz nem messze áll meg a főbejárattól – a Szentmihályi úton kell úgy 6 percet sétálni a végállomástól odáig. Közvetlenül elé visz viszont a 130-as, a 196-os, a 196A és a 231-es busz.
Új köztemető
Névsorban a legutolsó a legnagyobb területű sírkert, a rákoskeresztúri köztemető. Ennek megfelelően az odajutási lehetőségek palettája is eléggé színes. Nem csak ezért, de a szokásos dugók miatt is erősen ajánljuk, hogy autóval semmiképp, de még busszal is óvatosan tervezzünk. Nos, a Blaha Lujza tér Népszínház utcai zugából megy házig a 28-as és a 28A villamos, a Keletiből pedig a 28B jelzésű. A bátor buszozók a Határ út vagy a Köki felől a 68A-t választhatják, csak a Köki felől a 68-ast, a 68A-t és a 202E-t is. A Stadionoktól megy még egy 95-ös jelzésű autóbusz, de akkor már tényleg inkább metrózzunk vissza a Keletibe, buszozni ugyanis ezekben a napokban a temetők környékén eléggé macerás. Jobb a békesség.