Maratoni futás az életért

Vajon egészséges dolog 42 kilométert végigfutni a szmoggal és szálló porral jócskán átitatott fővároson?

tt
2012. 10. 06. 9:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A futás jó és hasznos, de érdemes odafigyelni arra, hogy hol és miként űzi az ember a sportolás egyik legnépszerűbb és egyben legegyszerűbb formáját. Az MNO által megkérdezett egészségügyi szakértő nem javasolta a belvárost és a forgalmas sugárutakat beiktatni a napi edzéstervbe.

Maraton a szálló porban

Tévedünk, ha azt gondoljuk hogy a szmog az, ami keresztbe tenne nagy ívű futókarrierünknek. A szálló por a legveszélyesebb tényező, és nem csak a városi futásnál. A szálló por sokkal egészségtelenebb és veszélyesebb, mint a szmog. Egy ember átlagosan hatszor vesz levegőt egy perc alatt. A légzésszám fizikai terhelés – jelen esetben a futás – alatt akár huszonötre is felszökhet percenként. A megszaporodott légzéssel a szállópor-koncentrátum szervezetbe jutása és a rá gyakorolt hatása is sokkal erősebb.

Bár az alkalmankénti futás – legyen szó a villamos utáni sprintről vagy más alkalmi jellegű rohanásról – még nem károsítja a tüdőt véglegesen, a rendszeres mozgáshoz érdemes zöldterületet keresni magunknak – tanácsolja a szakértő. Nem kell a járműveket és/vagy gyalogosokat kerülgetni, és friss, természetes környezetben sportolhatunk. A fővárosban ilyen a Városliget, a Népliget (itt remek aerob edzésekre alkalmas eszközöket is telepítettek a sportolni vágyóknak) a Margitsziget és a Hajógyári-sziget (külön érdekes látvány lehet azok számára, akik eddig csak a fesztivál idején látogatták a szigetet) vagy a budai hegyek arra alkalmas turistaútjai.

Hangulat és narancshegyek

A közlekedésszervezési nehézségek mellett hasonló elvek vezérelték a budapesti maraton szervezőit is, amikor a Városligetből elinduló futófolyamot a Duna két rakpartja felé irányították. A Dunánál ugyanis mindig fúj a szél, és itt a levegő is sokkal tisztább. Ezzel együtt jár viszont az, hogy a rakpart nem klasszikus lakóterület, így kevesebben szurkolnak a Budapesten futóknak, mint mondjuk New Yorkban vagy akár Bécsben. A Nagy almában szinte folyamatosan „pacsizva” futhatja le az ember a 42 kilométert, míg a sógoroknál számtalan lakóközösség és étterem kínál saját negyedelt narancshegyeket frissítőként. Mert a városi maratonnak két fontos kísérője van: a hangulat (amit a városlakók tudnak biztosítani) meg a város megismerése (ez többnyire adott).

Jól tudják mindezt a 27. SPAR Budapest Nemzetközi Maraton és Futófesztivál szervezői, nem véletlenül hirdettek szurkolói pályázatot is. Semmi sem segíti át könnyedebben az embert faragó mélypontokon, és a végül állandó társként a futók mellé csatlakozó fájdalom legyőzésében, mint a biztatás, a taps. Érdemes hát vasárnap délelőtt 10 órától a kijelölt maratoni pálya valamelyik részére elvándorolni és megtisztelni a magukat próbára tevő futókat némi biztatással. Ők az egészségesebb életért futnak. És önmaguk legyőzéséért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.