Még mielőtt kiválasztanánk a szén-monoxid-riasztó típusát és a kereskedést, vessünk egy pillantást az ingatlan felosztására. Amennyiben a kialakítás megköveteli, szerezzünk be több berendezést. Tekintve hogy a szén-monoxid színtelen, szagtalan, kis adagban is mérgező gáz, igen körültekintően kell eljárnunk.
Honnan?
Érdemes megbízható helyről beszerezni a készüléket, mivel a funkciója miatt egész egyszerűen nem tudjuk kipróbálni a vásárláskor, hiszen a teszthez szükséges szén-monoxidot nem lehet leakasztani csak úgy bárhonnan. Hamisítványokba is könnyen belefuthatunk. A garanciaérvényesítésről pedig ne is beszéljünk, hiszen hiába veszünk ismeretlen eladótól a neten vadiúj készüléket, ha nem kapunk hozzá számlát vagy eltűnik az eladó, akkor csomót köthetünk a garanciára.
Milyet?
A jelenleg forgalomban lévő szén-monoxid-riasztók átlagos élettartama hat év, melyet a vásárláskor kapott gyári elemekkel ki is bírnak. Már a legolcsóbb alaptípus is 85 decibeles hangerővel riaszt, és az elem merülését villogó ledlámpa jelzi. Az olcsóbb kivitel már 4000 forintért beszerezhető, a drágább kivitel már a levegő összetételéről is tájékoztat, digitális kijelzőjén nemcsak a CO-tartalmat, hanem a levegő többi más összetevőit is elemzi, s akár a lakás meglévő riasztórendszerével is összeköthető.
Teendő riasztáskor
- A lakásban tartózkodókat azonnal vigyük ki a szabadba.
- Tartós rosszullét esetén hívjunk mentőt.
- Alapos szellőztessük át az épületet az összes nyílászáró kinyitásával.
- A szellőztetés után keressük meg a szén-monoxid keletkezésének lehetséges okát, s amennyiben szükséges, hívjunk szakembert.
Bár a forgalomban kapható riasztók nagy része elemmel működik, érdemes kerülni a kizárólag hálózatról működő szerkezeteket, mivel áramkimaradás esetén riasztónk is bemondhatja az unalmast.
Hova rakjuk?
A riasztók telepítése különösebb szakértelmet nem igényel, karbantartani az esetleges elemcserén kívül nem kell. Mivel a szén-monoxid könnyebb a levegőnél, a szoba a plafontól, fentről lefelé telítődik, így a készüléket minimum fejmagasságban kell elhelyezni. Fontos, hogy ne kerüljön huzatos helyre, de ne is rejtsük el zegzugos részre, mert nem kapunk megfelelő mérési értéket.Ügyeljünk arra is, hogy ha nyílt égésterű hőforrásunk, magyarul nyitott kandallónk van, attól minimum 1,5, legfeljebb 3 méteres távolságra rakjuk a készüléket. Amennyiben a készülék telepítése szakembert igényel, semmiképpen se spóroljunk rajta.
A riasztó nem akadályozza meg a szén-monoxid légtérbe jutását, és nem helyettesíti a rendszeres karbantartást, és tisztítást!