Megáll az ész, így temetnek a franciák

Ultramodern dizájnú egymásba halmozható urnák, vonalkódok az elhunytak életének ismertetésére, virtuális sírok és rocktemetések.

BuL
2012. 11. 01. 11:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két szobrász, Cyril Amouroux és Benoit Alcouffe – a dél-franciaországi Mirepoix-ban működő Urnea cég alapítói – például azzal az ötlettel állt elő, hogy egymásra halmozzák a hamvakat tartalmazó urnákat és így oszlop formájú emlékműveket hoznak létre. Alkotásukat 99 évre garantálják.

Bár a hagyományos temetések még ma is gyakoribbak, a korszerű technika alkalmazásával egyre egyénibbé válnak. A hagyományos kő, márvány és szürke vagy fekete gránit helyébe miért is ne lépne színes síremlék, amelyet az elhunyt óhajának megfelelően lehet formálni?

A Funeralconcept cég „sírlemezeket” állít elő. Ezeket a lézeres eljárással formált acéllapokat be is festik, kívánságra például a megboldogult által kedvelt napnyugta sárga-vörös színeire, vagy éppen kedvelt hangszerének formájára vágják ki. „Kovács vagyok, és néhány barátom arra kért, találjak ki valamit egy elhunyt rokonuk számára” – magyarázza Freddy Pinault, akinek szeptemberben alapított cége tucatszámra kapja a rendeléseket. Így például Serge Danot rajzfilmes (A bűvös körhinta alkotója) nantes-i sírjára kék-fehér szerkezetet készített, amely fölött narancsfa magasodik, továbbá megjelenik benne Pollux kutya, a hatvanas évek egyik népszerű gyerekfilmjének hőse.

A PierrePolie.com cégnél az ügyfeleket arra kérik, hogy „néhány kattintással” maguk hozzák létre emléktáblájukat, amely portréjuk formáját öltheti, de azt is megjelenítheti, ami a kedvenc társuk volt: motorkerékpárjukat, autójukat vagy akár a macskájukat.

A nyugat-franciaországi Granville-ben Ronan Paschal cége, a Memory History vonalkódot helyez a sírokra, amelyek révén az okostelefonnal rendelkező gyászolók a világhálón megtalálhatják az elhantolt személy életrajzát és fotóit.

Az interneten több temetkezési vállalkozó virtuális emlékhelyeket létesített, ahová bárki elküldheti részvétnyilvánítását. Egyesek azt is lehetővé teszik, hogy a távoli gyászolók élő közvetítésben kövessék a neten a temetést, mások „virtuális sírokat” ajánlanak. Ezek látogatói elolvashatják az internetes emlékkönyvet és – nem egyszer igazi pénz fejében – virtuális virágokat helyezhetnek el rajtuk, vagy éppen virtuális, képernyőn égő gyertyákat.

A technikai újítások mellett sokfelé a szertartás értelmezése is változik. Hervé Mankowski bresti cégének például az az elve, hogy a temetésnél „egy élet előtt tiszteleg a gyászoló, nem egy halott előtt”. Ebből kiindulva eleget tesz olyan igényeknek is, amelyek egy évtizede még elképzelhetetlenek lettek volna. Ha az elhunyt az AC/DC hard rock zenekar Highway To Hell című számát akarja, ennek sincs akadálya. Annak a tréfás halottnak az óhaját is teljesítette, aki azt kérte, koporsójára virágok helyett a Canard Enchainé és a Charlie Hebdo, a két legismertebb francia vicclap példányait szórják – konfetti formájában

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.