Már pár hang is képes megváltoztatni a világot, csak teljes szívből és a megfelelő pillanatban kell, hogy elhangozzék. A nemet mondás képessége mindig is nagyon fontos volt – mondta el William Ury tárgyalástechnikai és a céges konfliktusok kezelésében jártas szakember. A nemet mondás képessége sohasem bírt még akkora jelentőséggel, mint manapság.
Amióta az információ bárhonnan és bármikor lehívható, amióta a szabadidő és a munka közötti határok elmosódtak,szűkös árucikké vált az idő. Pontosan ezért nehéz megtartani az életben a fontossági sorrendet: partner, gyerek, barátok és ismerősök, kollégák és a főnök.
Még a kutyánknak sem merünk nemet mondani?
Egyre többen érzik azt, hogy barátságaikkal jól állnak, ugyanakkor vágynak arra is, hogy önállóságukat megtartsák. Ez az ellentmondás csak még nehezebbé teszi a nemet mondást. A TNS Emnid Focus számára készített reprezentatív felméréséből az derül ki, hogy a megkérdezettek 81 százaléka igennel válaszol arra, ha valaki kér tőlük valamit, még akkor is, ha emiatt magukban bosszankodnak.
A 30-39 évesek számára esik a legnehezebben nemet mondani (85 százalék), ez az arány a 60-as éveikben járó korosztály számára „csak” 77 százalék. A megkérdezettek 14 százalékának még az is óriási nehézséget okoz, hogy a kutyájának mondjon nemet.
Nem: ezt a leghatékonyabb és legszükségesebb szót a legnehezebb ma a szánkon kiejteni – mondta William Ury. Tekintet nélkül vállalja a saját szükségleteit, akkor is, ha ez nemtetszést váltana ki – biztat a szakember. Azzal, hogy gyakran használjuk az igen szót, azt reméljük, hogy mindenki számára kedvessé válunk.
Gyorsan vágja rá bármire az igent?
Az elutasítástól való félelmet mindenki ismeri. Mekkora ez a félelem Önben? Kérdezze meg magától: rosszul, vagy kényelmetlenül érzi magát, ha egy kollégájának nemet kell mondania, attól fél, ha nemet mond, többé nem kap elismerést vagy szeretetet?
Miért mondunk gyakran igent?
Az igen a behódoló kommunikáció sajátja. Aki igent mond, az a könnyebb utat választja. Azzal, ha igent mondunk, erősítjük a pozitív légkört, aztán utóbb örülünk neki, hogy jó hangulatot teremtettünk: „Csodálatos, ezt én csináltam!” Majd kialakul egyfajta reflex, és legközelebb is igyekszünk igent mondani. A nemben ellenben ellentmondás rejlik, a többség pedig fél a nemet mondás következményeitől.
Ezért káros
Az igen csak rövid távon jelent jót – hosszú távon igen káros. Ha az ember akarata ellenére mond igent, az stresszel jár. Márpedig a stressz, a 21. század állandó állapota az Egészségügyi Világszervezet szerint a legnagyobb egészségügyi kockázattal jár.
A másokkal való egyetértés nem jelent automatikus népszerűséget, ellenkezőleg, gyakran vált ki ellenszenvet a stréber magatartás. A főnökök többsége is úgy gondolja, hogy a mindig igent mondó alkalmazottja biztos pont ugyan, de nem érdemes hírnévre. A tisztelet akkor növekszik, ha a munkatársnak önálló profilja van, aminek a kialakítása a nemet mondás nélkül lehetetlen.
Az igen mögött nem, a nem mögött igen rejtőzik
Miért olyan könnyű igent mondani? A válasz egyszerű: minden egyes igen kimondása mögött saját szükségleteink tagadása áll. Minden egyes jó nem mögött egy magasabb szintű igen áll: önmagunk szükségleteinek igenlése. Annak, aki nem tud nemet mondani, veszélybe kerül a saját szükséglete, és az egészsége is.
Az egészségünkre azonban tilos nemet mondani!