Rettegés a szüléstől

Vannak olyan kismamák, akik számára a szüléstől való félelem rendkívüli. Ahelyett, hogy a baba érkezését várnák, rettegnek a szülés lefolyásától.

családháló.hu
2012. 12. 03. 7:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha a tokofóbia mindössze a nők 10 százalékát érinti, az orvosoknak és szülésznőknek komolyabban kellene venniük a jelenséget, vélte Zara Chamberlain bába a Royal College of Midwives konferenciáján. Szerinte minden kórházban kellene lennie egy olyan szakembernek, aki kifejezetten ezeket a nőket segíti végig a szülés alatt.

Sally története

Sally a nyolcadik hónapban van, és tokofóbiás. Miután 14 évesen megerőszakolták, úgy gondolta, soha nem fog gyereket szülni, így érthető, hogy retteg a mostani helyzettől. „A félelmem elsősorban abból fakad, hogy a kórházban teljesen kiveszik a kezemből az irányítást, és össze-vissza vizsgálnak”, mondja. Amikor Sally megtudta, hogy várandós, azonnal azt gondolta, hogy számára a császármetszés mint opció megnyugtató lenne, az orvosa azonban azt mondta, a biztosítása miatt csak epidurális érzéstelenítésre van lehetősége. „Úgy éreztem, annak ellenére, hogy tokofóbiával diagnosztizáltak, sem segítséget, sem támogatást nem kapok”, meséli Sally, aki végül jogi következményekkel fenyegette meg a kórházat, amennyiben nem császározzák meg, s így elérte célját. „25 éve próbálok a fóbiámon túllépni. Jó lenne, ha a kórházakban nyitottabbak lennének a hozzám hasonlóan tokofóbiától szenvedő emberekkel kapcsolatban!”

Megtalálni az okokat

A tokofóbia kialakulásának hátterében különböző okok állhatnak, például a fájdalomtól való félelem, nehéz gyermekkor, depresszió, vagy szexuális trauma. A Liverpooli Női Kórházban Simon Mehigan szülész segít az anyáknak letenni félelmeiket. „A tokofóbia olyan nőknél is kialakulhat, akiknek az első szülésük negatív élmény volt”, mondja a szakember. „A várandósság alatti rendszeres találkozókon igyekszem önbizalmat önteni beléjük, és megtalálni félelmük gyökerét. A császármetszésre pedig esetükben nem szabad nemet mondani, a tapasztalataim alapján azonban elmondhatom, hogy sokan végül mégis a természetes úton történő szülést választják. Az íróasztalom tele van képeslapokkal, amit anyukák írtak nekem a szülés után ezzel a szöveggel: „Büszke vagyok magamra, hogy megcsináltam!”

Mélységes félelem

Ez a fajta hozzáállás azonban nem mindenkinél válik be. Egyes kutatások olyan extrém esetekről is beszámolnak, amelyek során nők inkább elvetették gyermekeiket, semmint hogy át kelljen élniük a szülési fájdalmakat. Más nők esetében az történt, hogy valamikor fiatalkorukban hallottak egy traumatikus szüléstörténetet, aminek következtében tokofóbia alakult ki bennük. A Birth Trauma Association egyik társalapítója, Maureen Treadwell szerint nagyon sok olyan nővel találkoznak, aki tokofóbiás, de a császármetszés lehetőségét megtagadták tőle. „Bármi is álljon a félelem hátterében, alapvető fontossággal bír, hogy ezek a nők maguk választhassák meg, hogyan kívánják világra hozni gyermeküket”, mondja.

Megkönnyebbülés

Dr. Malcolm Dickson szülész-nőgyógyász szerint a császármetszés valóban a legjobb opció a tokofóbiás nők számára. „A szüléstől való félelem nagyon komoly dolog. Látom, mennyire megkönnyebbülnek azok a kismamák, akik megkapják az engedélyt a császármetszésre. A szorongás és félelem a magzat számára is káros, és különböző lelki és fizikai problémákat okozhat mind a várandósság, mind a szülés során.” Dr. Dickson terve, hogy kifejleszt egy olyan eszközt, amellyel mérni lehet az anyukák szüléssel kapcsolatos szorongási szintjét. A dolog továbbgondolása egy olyan vizsgálat, ami megjósolhatná, nehéz vagy könnyű szülése lesz a kismamának. Susan Wray professzor a Liverpooli Egyetem Centre for Better Births (Központ a Jobb Szülésekért) munkatársa a méh működését kutatja annak érdekében, hogy megértse, milyen feltételek kellenek a nyugodt, könnyű szüléshez, írja a BBC.

Személyes törődés

Maureen Treadwell szerint sok nőt olyan szinten traumatizál a szülési élmény, hogy a végén pszichiátrián kötnek ki. „Valahogy el kellene érnünk, hogy a nőknek ne legyenek ilyen szörnyű tapasztalataik”, mondja Treadwell. A Royal College of Midwives már jó ideje kampányol azért, hogy a bábák nagyobb létszámban lehessenek jelen a kórházakban, többek között éppen azért, hogy minden kismamával személyesen tudjanak foglalkozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.