Az amerikai felnőttek többsége egyáltalán nem iszik szeszes italt, ennek ellenére az alkoholfogyasztás továbbra is súlyos közegészségügyi gondot okoz az országban – állapította meg a Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics című szakmai folyóiratban közzétett felmérés.
A vizsgálat 5400, huszonegy éven felüli személy megkérdezésével készült. Az adatok alapján az amerikai férfiak 18 százaléka és a nők 11 százaléka fogyaszt több alkoholt egy átlagos napon a szövetségi irányelvekben foglalt mennyiségnél. Kiderült az is, hogy a férfiak 8, a nők 3 százaléka nagyivó.
Az amerikai szövetségi egészségügyi hatóság ajánlása értelmében a férfiak napi két adag itallal még a határon belül maradnak, a nők számára egy adag javasolt. (Bár országonként változhat a szabályozás, általában egy ital/alkoholegység 1 korsó sörnek, 2 dl bornak vagy 0,5 cl röviditalnak felel meg.)
A felmérés szerint a férfiak 64, a nők 79 százalékáról mondható el, hogy nem iszik szeszes italt, 18, illetve 10 százalékuk pedig nem lépi túl az ajánlott mértéket napi alkoholfogyasztásában. Nagyivóknak azok számítanak, akik naponta 4-5 adagnál többet gurítanak le a torkukon. A férfiaknál a legkomolyabb probléma a 31–40 éves korosztállyal van, az odatartozók több mint egyötöde tekinthető nagyivónak. A nőknél az 51–70 év közöttiek a legveszélyeztetettebbek, 12 százalékuk napi négy egységnél több alkoholt fogyaszt.
„Összességében a tanulmány megerősítette, hogy az egészségtelen alkoholfogyasztás még mindig jelentős arányú az Egyesült Államokban” – közölte Jennifer Mertens, az oaklandi Kaiser Permanente Kutatóintézet munkatársa, aki nem vett részt a felmérésben.