A mesék sokoldalú fejlettséget biztosítanak

Mindegyik gyerekben megvan az az igény és vágy, hogy bemutassa, hogy mire képes – mondta Klár Andrásné a XIX. kerületi mesemondóversenyen.

Molnár Dániel
2013. 03. 06. 16:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kerületi mesemondóversenyt rendeztek a kispesti Puskás Ferenc Általános iskolában kedden. A rendezvényen a korábbi háziversenyek egy vagy két továbbjutója, mintegy ötven alsó tagozatos diák vett részt. Az eseménynek helyet adó iskola igazgatója elmondta, hogy a verseny évtizedes hagyományra tekint vissza. Bihari Péter hozzátette: a gyerekek nagyon lelkesek, rengeteg az érdeklődő, iskolánként egy-egy évfolyamról akár 8-10 fő is jelentkezik.

„A tehetséges gyermekek gondozása céljából adnunk lehetőséget a szereplésre, hiszen mindegyikükben megvan az az igény és vágy, hogy bemutassák, hogy mire képesek” – mondta el a rendezvény egyik szervezője. Klár Andrásné a mesék jelentőségével kapcsolatban kiemelte, hogy nagy hatással vannak a személyiség fejlődésére, az igazságérzet kialakulására, a közösségi életbe való beilleszkedésre, tehát nagyon sokoldalú fejlettséget biztosítanak.

Bihari Péter ehhez kapcsolódóan kifejtette: a mesetanulás fejleszti a gyerek agyát, annak előadása növeli az improvizációs és előadókészséget, valamint ezeken a versenyeken – amellett, hogy a diákok egymástól is tanulnak – gyarapodhat az önbizalmuk. A megzenésített mesék pedig a muzikális készséget is fejlesztik – tette hozzá az igazgató.

Soha jobb felkonferálást! A modern és klasszikus mesék szembenállásának kérdéskörét érintve Bihari Péter úgy vélekedett, a modern mese alternatíva, de az is a klasszikusok alapján rendeződik, és az alapvető különbség a képi megjelenítésben van. Ugyanakkor a gyerekek a mai 3D-s technikával készült mesék rajzolt elődjeit is szívesen nézik, így mindkettőnek van létjogosultsága.

Klár Andrásné elmondta, a kisdiákok könnyebben hajlanak a mai szóhasználatú mesékre, de a tartalmas régi népmesékből sokat tanulnak. Régen használatos szavak kerülnek a szókincsükbe, és a múltra, a gyökerekhez való kitekintésük is nő, és ez fontos ahhoz, hogy egy egészséges jövőképet tudjanak maguknak kialakítani.

Bihari Péter a népmesékkel kapcsolatban a hagyományőrzés fontos szerepére hívta fel a figyelmet, amelyhez már fiatal korban el kell kezdeni hozzászoktatni a gyerekeket. „A népmese nemzeti hagyományaink részét képezi, több tízezres összegyűjtött meseállományunk van” – emelte ki az igazgató.

Suse Weisse mesemondó szerint a gyerekeket nem sokkolják a borzalmas részletek, Oroszországban vagy a Közel-Keleten például nem olyan jellemző a mesék megszépítése, mint Nyugat-Európában. Az ismert német mesemondót a Goethe Intézet hívta meg Magyarországra. Suse Weisse tanároknak tartott workshopot és gyerekeknek mesélt Grimm-történeteket.

Hans Christian Andersen eddig ismeretlen meséjének másolatára bukkant egy dán történész. Esben Brage elmondása szerint október elején találta a hatoldalas szöveget a Nemzeti Irattárban, miközben olyan dobozokat nézett át Andersen szülővárosában, Odensében, amelyekben egykori jómódú családokhoz tartozó iratok voltak.

Januártól kéthetente szülői klubok, mesefoglalkozások várják az érdeklődőket a Gondolkodj egészségesen! nap keretében. A már hagyományosnak számító rendezvény idei mottója: Figyelek rád és mesélek. Témája az összefogás, az értékek továbbadása, a jótékony segítség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.