Globális hegymászás a női egyenjogúság jegyében

A hét földrész legmagasabb hegycsúcsainak meghódításával hívná fel a figyelmet a női hegymászásra egy nepáli hölgyekből álló csoport.

tt
2013. 03. 04. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig 3755-en jutottak fel a Csomolungmára (Mount Everest), a világ tetejére: a sikerrel jártaknak több mint a fele nepáli, ám közülük csak huszonegyen nők.

A rendkívül alacsony arány részben azzal magyarázható, hogy a hagyományos nepáli társadalom- és családfelfogásban a nők helye otthon van, miközben férjeik expedíciót vezetnek a havas ormokra, vagy nyugati hegymászók felszerelését cipelik a magaslati táborokba. Az első nepáli nő, aki 1993-ban megtette a 8850 méteres Mount Everestre vezető utat, Paszang Lhamu volt. A csúcsról való leereszkedés közben életét vesztette.

A 21 és 32 év közötti női hegymászókból álló nepáli csoport tagjai már feljutottak a Mount Everestre, leküzdötték Ausztrália legmagasabb pontját, a 2228 méteres Mount Kosciuszkót, és jártak az európai Elbrusz (5642 méter) tetején is.

A következő állomás az afrikai Kilimandzsáró, amelynek 5895 méteres Kibo-csúcsa a fekete földrész legmagasabb pontja. Az orom meghódítását péntekre, a nemzetközi nőnapra tervezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.