Húsvét: változatos programok az ország több pontján

Húsvéti tojásfestés kicsiknek, íjászat nagyoknak, kézműves bemutatók, Csík Zenekar és Mystery Gang, cinkefőzés és molnárkalács jellemzi az idei húsvéti forgatagot.

tt
2013. 03. 28. 7:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hagyományőrzés, gasztronómia, gyermek és felnőtt programok, szabadtéri rendezvények jellemzik az idei húsvéti hosszú hétvége programjait, legyen szó a budai Várról vagy Hollókőről.

Noszvajon március 30-án a mesék birodalmába repítik a szervezők az érdeklődő gyerekeket és felnőtteket. A vendégek végigjárhatják a meseutat, amelyen összegyűjthetik a palóc mesevilág remekeit, eközben pedig megcsodálhatják a település nevezetességeit, illetve megkóstolhatják a helyi gasztronómia fogásait is.

 

Vasárnap rendezik meg a húsvéti tojásvadászatot, amelynek lényege, hogy a benevező csapatoknak össze kell gyűjteniük a falu több pontján elrejtett tojásokat.

Húsvét hétfőn a hagyományos vendégvárást idézik meg a település tájházában, a Noszvaji Gazdaházban, ahol a tervek szerint a Galagonya Bábszínház fogja szórakoztatni a vendégeket. Ezen kívül egész napos néptáncbemutatót, tojásfestést, gasztronómiai és borkóstolót is szerveznek.

Kisgyörgy Tamás, a Sóstói Múzeumfalu közművelődési munkatársa az MTI-nek elmondta, hogy a régi hímestojás-festést is kipróbálhatják majd az érdeklődők, hogy aztán húsvétkor meglephessék a locsolkodó fiúkat, férfiakat, mint ahogy azt egykor tették a lányos házaknál.

A hagyományos falusi locsolkodás sem marad el: április 1-jén, húsvéthétfőn egész napos programot rendeznek a Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdőn lévő múzeumfaluban. Dédapáink szokását a Nyírség Táncegyüttes tagjai elevenítik majd fel, s a vödrök is előkerülnek a lányok, asszonyok „megöntözéséhez”.

 

A skanzen templomában ünnepi istentisztelet is lesz, Kósa László református lelkész mond imát húsvét alkalmából.
Az elmaradhatatlan húsvéti nagyvásárt ugyancsak megtartják a program keretében, a műhelysoron pedig a kismesterségek munkájába is betekinthetnek a látogatók. Megnézhetik a mézeskalácsos, a kádár, a kerékgyártó, a cipész vagy a fazekasok műhelyét, sőt tanulhatnak néhány mesterfogást is. A tojásfestés mellett lesz csuhézás, csipkeverés, selyemvirág- és pásztorrózsa-készítés.

A húsvéthétfői programot lovaglás, szekerezés és íjászverseny egészíti még ki. A legkisebbek a Burattino Bábszínház meseelőadásán, a felnőttek pedig a Kuckó Művésztanya utcaszínházi darabjain szórakozhatnak majd.
Rossz idő esetén sem maradnak el a programok, esős időben a fűtött újlétai magtárban várják a régi ünnepek hangulatára vágyó érdeklődőket.

Vízsugár elől visítva menekülő sokszoknyás lányok, hímes tojás, magyar sonka, locsolóversek várják az érdeklődőket a Hollókői Húsvéti Fesztiválon. Hollókőn ilyenkor előkerülnek a színpompás palóc viseletek, és a legények vödrökkel, hagyományos szódásüvegekkel felfegyverkezve indulnak a lányok „felvirágoztatására”.

A szombattól húsvéthétfőig tartó, háromnapos gasztronómiai fesztivált a megszokotthoz képest egy hónappal később, az ünnephez igazítva rendezik meg a magyar–ukrán határ mellett fekvő községben. A rendezvény nagyobb része azonban továbbra is a híres népi étel, a krumpliból készült cinke, illetve a többi hagyományos tájjellegű eledel elkészítéséről és kóstoltatásáról szól.

Szombat délelőtt kezdődik a cinkefőző verseny, amelyre eddig több mint tíz csapat jelezte részvételét Magyarország mellett Romániából, Ukrajnából és a szerbiai Vajdaságból. A versenyzők egyéni receptek alapján készítik el a cinkét, az alaprecept azonban szinte mindenkinél megegyezik: a karikára vágott krumplit sós vízbe rakják, megfőzik és csomómentesre törik, saját levével keverik, liszttel folyamatos keverés közben besűrítik, majd összefőzik. Egy kevés pihentetés után a masszát forró zsírba mártott kanállal tepsibe szaggatják és a sütőben megpirítják, majd egyénileg ízesítik. Késő délután a szakmai zsűri hirdeti ki a főzőverseny végeredményét, este pedig feltámadási liturgikus istentiszteleteket tartanak a község római katolikus és református templomaiban.

 

Vasárnap egyházi rendezvényekkel folytatódik a program, délután egy órától húsvéti főzőversenyt rendeznek a Kölcsey Ferenc Kulturális Központ parkjában. A gyerekeket hagyományőrző húsvéti játszóház, a felnőtteket táncház várja majd, de díjazzák majd a Húsvéti szokások, hagyományok Magyarországon című pályázatra érkezett alkotások – hímes tojások, rajzok és versek – legjobbjait is. Este nyolc órától bált rendeznek, amelyen megválasztják a bál szépét.

A hétfőt a locsolkodásnak szentelik Szatmárcsekén is: a Nyitott porta program keretében – „locsolkodólap” váltása ellenében – a bátrabb fiúk és férfiak kölnivízzel öntözhetik meg a község asszonyait és lányait. A Szatmári Fogadóban húsvéti hagyományőrző programot tartanak, lesz húsvéti nyúlfogó verseny, hímestojás-festés, állatsimogatás az udvaron, és számos húsvéti népi játékot is kipróbálhatnak a gyerekek.

Húsvéthétfőn hagyományos ünnepi rendezvényével várja az érdeklődőket a Füleki Vármúzeum, felelevenítve a szlovákiai magyarság táncait, zenéjét és népi szokásait.

A várudvar kapuját 10 órakor nyitják meg, a vár ezután folklórműsoroknak, a Cimbaliband koncertjének, kézműves foglalkozásoknak, gyermekprogramoknak és kézműves kirakodóvásárnak ad helyet – mondta Agócs Attila.

A kézműves foglalkozások keretében az alkotni vágyók díszíthetnek hímes tojást, süthetnek molnárkalácsot, készíthetnek tűzzománc ékszert, a látogatók palóc népi ételeket is kóstolhatnak. A vár Bebek-tornyában az egész nap folyamán megtekinthetők a Füleki Vármúzeum állandó kiállításai, valamint a Rozsnyói Bányászati Múzeum és a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum időszaki kiállításai.

A programsorozat mottója szerint „élhető és éltető hagyományokkal” várja a kicsiket és nagyokat, akik kézműves mesterek mintáját követve kipróbálhatják a tojáspatkolást, tojásírást és -festést, sőt a mézeskalácstojás-készítést is.

A gyerekek számos mesés játék révén tehetik magukévá a húsvéti hagyományokat. A Világfa regélő meselabirintusban és mesekertben a kicsiknek hét próbatételt kell kiállniuk, hogy „a sárkány fogságából kiszabadítsák a Napot, a Holdat és a csillagokat”. Emellett a Tojásleső Tündérkert, kézműves alkotóház, kosaras körhinta és állatsimogató is várja őket. A felnőttek újdonságként a Magyar Kézműves Borterasz termékeit is megkóstolhatják a Savoya-teraszon.

Székelyudvarhely Budapest I. kerületének testvérvárosa az idei húsvéti programsorozat díszvendége: a Székelyföld hagyományaival, táncaival, muzsikáival és ősi mesterségeivel ismerkedhetnek meg az érdeklődők.

A húsvéti sokadalom idén új helyszínnel, az Oroszlános udvarral bővül, amelynek nagyszínpadán a Fölszállott a páva című televíziós műsor kiemelkedő szereplőinek produkciói szórakoztatják a vendégeket. Fellép rajtuk kívül többek között a negyvenéves Muzsikás együttes, a Csillagszeműek Táncegyüttes, a Parapács zenekar Kubinyi Júlia énekessel és a Mystery Gang is.

Mivel a húsvéti fesztiválhoz idén a Magyar Nemzeti Galéria és a Budapesti Történeti Múzeum is csatlakozott, így rossz idő esetén sem marad el a sokadalom: az intézmények fedele alá húzódva rendezik meg a programokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.