A piackutató cég azt írta, legfrissebb, az egyik egészségportál megbízásából készített felmérésük szerint továbbra is a magán-egészségügyi szolgáltatásokban bíznak legjobban az emberek, ugyanakkor nem figyelhető meg jelentős változás az ellátórendszer szolgáltatásairól alkotott lakossági véleményekben.
A piackutató cég legutóbb 2008-ban vizsgálta, mennyire bíznak a magyarok a különböző egészségügyi szolgáltatásokban. Jelentős változás a négy évvel korábbi eredményekhez viszonyítva, hogy egyes területeken szignifikánsan nőtt a tapasztalattal rendelkezők aránya. A mentőszolgálatba, betegszállításba vetett bizalom fokáról 2008-ban még a megkérdezettek 44 százaléka nem tudott érdemben nyilatkozni, ez az arány tavaly év végére a negyedére csökkent.
A magánklinikák, magánrendelés esetén korábban mindössze 40 százalék volt azok aránya, akik adtak valamilyen osztályzatot a bizalom megítélésére, 2012-re csaknem megduplázódott (75 százalék) táboruk – a felmérés szerint – főleg a fiatalabb korosztályok körében. A felmérés szerint a magánegészségügybe vetett bizalom átlagos értéke csökkent valamelyest négy év alatt (4,3-ról 4,1-re). Ennek ellenére – mint írták – „a magánegészségügybe vetett bizalom így is magasan vezet”. A felmérés eredményei alapján egyébként tavaly átlagosan a lakosság több mint negyede vett igénybe magánfinanszírozású egészségügyi ellátást – olvasható a Szinapszis közleményében.
A háziorvosi ellátás megítélése nem változott, a lakosság mintegy 65 százaléka egy ötfokozatú skálán még mindig legalább négyes osztályzatot ad a családorvosokba vetett bizalomra, az átlageredmény 3,8 lett. A járóbeteg-, különösen a kórházi ellátás esetében ez az arány négy év alatt csökkent. Az átlagos osztályzat a járóbeteg-ellátás esetében 3,4-ről 3,2-re, a kórházi ellátás esetében 3,3-ról 3,1-re mérséklődött. Növekedés egyedül a mentőszolgálat esetében figyelhető meg, 2008-ban 3,7 volt az átlagos osztályzat, 2012-ben viszont már 3,9.
A Szinapszis Kft. 2012 decemberében mintegy ezer, 18 éven felüli ember telefonos megkérdezésével vizsgálta a hazai lakosság körében az egészségügyi szolgáltatások megítélését. A minta országos lefedettségű, életkor, nem, régió és településtípus alapján országosan reprezentatív – írta a piackutató cég.