Környezeti zaj: 1,5 millió életévvel rövidíti meg életünket

Ingerlékenység, fáradtság, fejfájás, koncentrációcsökkenés, gyomor- és bélrendszeri, szívpanaszok és metabolikus szindróma. Többek között ezeket okozhatja a környezeti zaj.

kn
2013. 03. 15. 15:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyik meghatározása szerint nemkívánatos hang, méghozzá olyannyira nemkívánatos, hogy testi és lelki betegségeket is okozhat. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a környezeti zajt a szennyezések kategóriájába sorolja, amely az unióban akár 1,5 millió egészséges életévvel is megrövidítheti a polgárok életét. A környezeti zaj a levegőszennyezés után a második helyre tornázta fel magát az egészségkárosító környezeti hatások listáján.

Magyarországon az utóbbi néhány évben kezdenek a szakemberek úgynevezett stratégiai zajtérképeket készíteni, főleg a nagyobb városok zajhelyzetéről. Ilyen térkép készült Debrecenről, Pécsről, Szegedről, Fehérvárról és Győrről. A budapesti lakosság mintegy 70 százaléka van kitéve nem kívánt hangok ártalmának. A legkritikusabb városrészek közé sorolható a Margit körút, a Szent István körút, a Váci út, a Hűvösvölgyi út, vagy a Szilágyi Erzsébet fasor környéke. A hazánkban előírt terhelési határérték a zajtól védendő valamennyi területen nappali időszakban 65, éjszakai időszakban 55 decibel.

Azt régóta tudjuk, hogy a nagy hangerő halláskárosodást okozhat. A zajszennyezés ugyanakkor összetettebb egészségügyi problémákat is előidézhet. Már 40 decibel zajszint felett megfigyelhetők káros hatások, 55 decibel felett pedig különböző betegségek kockázatát is növelheti a túl nagy zaj. Leginkább a bosszúságérzés és az alvászavar a két kulcstényező – mondta Cseh Károly, a Semmelweis Egyetem Népegészségtani Intézetének igazgatója.

Minden ilyen környezeti tényező – legyen az társadalmi, meteorológiai vagy egyéb eredetű – a stressz és a kimerítő vagy hosszan tartó alkalmazkodás révén hat. Ez a hosszan tartó alkalmazkodás a rendszereket megterheli és az előnytelen hatások kerülnek előtérbe: például emelkedhet a zajosabb területeken élők vérnyomása. Hasonló kapcsolatot feltételeznek a közúti közlekedés zavaró hangjai és a szorongás megjelenése között. De a környezeti zaj számlájára írható az ingerlékenység, a fáradtság, a fejfájás, a koncentrációcsökkenés, illetve az ezekből adódóan gyakrabban előforduló gyomor- és bélrendszeri panaszok, szívpanaszok és a metabolikus szindróma.

Nemcsak a nappalokra nyomhatja rá a bélyegét a zajos környezet, hanem az alvás különböző szakaszait – mélységét – is befolyásolja, kevésbé lesz pihentető. A kevés alvás számlájára nemcsak a másnapi figyelmetlenség írható, hanem sok hormonális változás is. Az adrenalin és az étvágyszabályozó hormonok szintjét is megváltoztathatja, aminek következtében nő a testsúlyunk, magasabb lesz a vérnyomásunk, nő az infarktus gyakorisága.

A videó a Hír Televízió adásának ismétlése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.