Szakácskönyv a gázai ízekről

Gázában chilivel és fokhagymával ízesített ételeket fogyasztanak már a gyerekek is.

KZ
2013. 03. 28. 18:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Földközi-tenger partján, Egyiptom és Izrael között húzódó keskeny földsáv 1,7 millió lakójából egymillió kap rendszeres élelmiszersegélyt – olajat és lisztet, vagyis nem ételkülönlegességek hozzávalóit, és a napi több órás áramszünetek sem kedveznek a szakácsoknak.

Az új, 140 oldalas egyelőre angol nyelven megjelent receptkönyv – A Gázai konyha: egy palesztin kulináris utazás címmel – azt bizonyítja, az élelmiszerhiány és a nyomor ellenére sikerült életben tartani a területnek a földközi-tengeri térségre jellemző, de önálló jellegzetességekkel bíró ételkészítési hagyományait.

A sanyarú körülmények miatt a Gázai övezetben a helyiek gyakran rákényszerülnek arra, hogy improvizáljanak. „Alkalmazkodunk” – mondja Nabíla Kista Rafahban, az övezet déli, Egyiptommal szomszédos részén. Az 52 éves háziasszony sokáig villanytűzhelyen sütött kenyeret és fűszeres ragut, de belefáradt a rendszeres áramkimaradásokba, ezért négy éve – az Egyiptomba vezető csempészalagutak ásásakor felszínre hányt agyagból – építtetett egy fatüzelésű kemencét az udvarba.

A Gázai övezetben leggyakrabban használt ízesítőszerek a chili és a fokhagyma. Előbbihez az itt élők már egészen fiatalon hozzászoknak, az iskolások tízóraiját is gyakran megszórják a csípős őrleménnyel. Az ételeket emellett savanykás ízekkel dobják föl, zöld szilvát, zöld citromot, gránátalmalét tesznek hozzá, vagy kaporral hintik meg. Gázában kicsit több fűszert használnak, és az ételek savanykásabbak, mint a hagyományos palesztin konyhában – mondja Maggie Schmitt, a szakácskönyv társszerzője.

A markánsabb ízek iránti igény valószínűleg arra az időre nyúlik vissza, amikor nagyban zajlott az Ázsia és Európa közötti fűszer-kereskedelem, amelynek az egyik csomópontja Gáza kikötője volt – mondja Ali Kulejba palesztin antropológus. Az övezet elhelyezkedése – Ázsia és Afrika határán – és az Izrael 1948-as megalapítása után beáramló menekültek egyaránt hozzájárultak a helyi konyha sokféleségéhez. A beköltözők között voltak gazdálkodó falusiak, beduin pásztorok és városlakók, mindenki hozta magával a saját főzési hagyományát.

Mint a Földközi-tenger keleti medencéjében mindenütt, Gázában is kedvelt étel a kibbe (bulgurral – búzatörettel – és hagymával kevert, roston kisütött fűszeres darált hús). Sok helyi specialitás készül agyagedényben, így például a csípős, paradicsomos garnélarákragu mandulával. A fűszereket rendszerint maguk porítják famozsárban.

A Gázai övezet zárlata miatt sok importáruhoz – köztük olyan alapanyagokhoz, mint a tahinihez (szezámkrém), olívaolajhoz, marhához és bárányhúshoz, fűszerekhez – csak drágán lehet hozzájutni. A tenger gyümölcsei is drágák, mert Izrael csak korlátozott part menti szakaszokon engedélyezi a halászatot.

A Miamiban élő Maggie Schmitt és szerzőtársa, Lejla el-Haddád 2010-ben, amikor anyagot gyűjtöttek a szakácskönyvhöz a Gázai övezetben, azt tapasztalták: a helyiek lelkesen ismertették meg őket hagyományos ételeikkel, és szenvedélyesen vitatkoztak arról, melyik elkészítési módon a legízletesebb például a rakott lencse. A szerzők azt mondják: azzal, hogy a recepteket – az ételek többszöri elkészítése után – lejegyezték, több nemzedéken keresztül szóban átadott hagyományt rögzítettek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.