Védőoltással a kullancscsípés ellen

A kullancsok ellen többféleképpen védekezhetünk, például kullancsriasztóval, védőoltással. Azonban a Lyme-kór a megfertőzött állatok tejében is megtalálható.

KZ
2013. 03. 14. 15:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kora tavasztól késő őszig találkozhatunk a kullanccsal a számára kedvező életfeltételeket biztosító élőhelyeken. Európa legnagyobb részén, így Magyarországon is a közönséges kullancs a leggyakoribb fajta, amely több kórokozót hordozhat és terjeszthet, és ezekkel vérszívásakor az embert is megfertőzheti. E betegségek közül Magyarországon elsősorban a Lyme-kór és a vírusos agyvelőgyulladás fordul elő – olvasható a tájékoztatóban.
Az ÁNTSZ arra hívja fel a figyelmet, hogy a patikában kapható teszt, amely a Lyme-kór-okozót képes kimutatni, nem ad százszázalékos bizonyosságot, nem alkalmas az ember betegségének megállapítására.

Ha a kullancscsípés után betegségtünetet – például bőrtünetet, izomfájdalmat, lázat, fejfájást – tapasztalunk, orvoshoz kell fordulni – ajánlja az ÁNTSZ. A vérszívás és a kórokozók átvitele ellen többféleképpen lehet védekezni. Ezek közül a legfontosabbak, hogy az erdei túrák alkalmával ajánlatos kullancsriasztó szert használni, amit a bőrünkre, esetenként pedig a ruházatunkra juttathatunk. A túrán világos ruházat ajánlott, mert azon könnyebben észrevehető az anyagba kapaszkodó kullancs.

 

Fontos továbbá – hívja fel a figyelmet az ÁNTSZ –, hogy a kirándulások után gondosan át kell vizsgálni bőrünket, elsősorban a hajlatokat és a deréktájékot, hogy nem fúródott-e be kullancs. Az eltávolításhoz legalkalmasabb egy vékony hegyű csipesz, amellyel a kullancs a bőrhöz legközelebb eső részénél ragadható meg anélkül, hogy utótestét összenyomnánk. A kullancsot ezután határozott mozdulattal húzzuk ki a bőrből. Szükség esetén azonban két körmünk közé fogva, gyengén csavaró mozdulattal is kihúzható a kullancs, mert az a legfontosabb, hogy minél előbb eltávolítsuk bőrünkből. A tisztiorvosi szolgálat szerint ajánlott a sebet langyos, szappanos vízzel leöblíteni, és célszerű a befúródott kullancs helyét és eltávolításának idejét a naptárba feljegyezni, hogy az esetleges betegségtünetek megjelenésekor az orvost tájékoztathassuk a kullancscsípés időpontjáról.

A kullancs által terjesztett vírusos agyvelőgyulladás megelőzhető védőoltással. Mivel azonban a megfertőzött haszonállatok teje is közvetítheti a vírust, a nyers kecske- és tehéntejet fogyasztás előtt fel kell forralni, mert így a kórokozó elpusztul – közölte az ÁNTSZ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.