A dohányosok csonttörései lassabban gyógyulnak

A dohányosoknak nemcsak az érszűkülettől és a vérkeringési problémáktól kell tartaniuk, hanem az eltört csontok hosszú idejű gyógyulási periódusától is.

KZ
2013. 04. 16. 6:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dohányosoknál 15 százalékkal nagyobb az úgy nevezett nonunion kialakulása, ami a törött csont gyógyulását akadályozó szövődmény – mondta dr. Mara Schencker a pennsylvaniai egyetem kollégája. A nonunion akkor jön létre, amikor a törött csont elmozdul, vagy rossz a vérellátása, illetve elfertőződik. A dohányzás a gyógyulás mechanizmusát gátolja, valamint érszűkületet, vérlemezke-aggregációt okoz, továbbá csökkenti a kollagén szintézist, és gátolja a sejtek funkcióit – közölte éves ülésén az American Academy of Orthopaedic Surgeons.

A dohányzás okozta betegségek nagyban közre játszanak a csontok lassú gyógyulásában, valamint a nonunion kialakulásának kockázatában. Egy tanulmány szerint a csonttörést követően a dohányosoknak 7 százalékkal nagyobb esélyük van a mély fertőzések kialakulására, ellenben a nem dohányosoknak csak 2 százalék erre az esélye. A csonttörések gyógyulásának időtartalmát azonban nem csak a dohányzás határozhatja meg. A cukorbetegek csontjai szintén lassabban gyógyulnak, de a fertőzések is lassítják a folyamatot.

A kutatók a jövőben a dohányzás mértéke és csontok összeforrása közötti kapcsolatot szeretnék vizsgálni, annak érdekében, hogy kiderítsék, hogy például a kocadohányzás is ugyan úgy lassítja-e a gyógyulás menetét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.