A dohányosoknál 15 százalékkal nagyobb az úgy nevezett nonunion kialakulása, ami a törött csont gyógyulását akadályozó szövődmény – mondta dr. Mara Schencker a pennsylvaniai egyetem kollégája. A nonunion akkor jön létre, amikor a törött csont elmozdul, vagy rossz a vérellátása, illetve elfertőződik. A dohányzás a gyógyulás mechanizmusát gátolja, valamint érszűkületet, vérlemezke-aggregációt okoz, továbbá csökkenti a kollagén szintézist, és gátolja a sejtek funkcióit – közölte éves ülésén az American Academy of Orthopaedic Surgeons.
A dohányzás okozta betegségek nagyban közre játszanak a csontok lassú gyógyulásában, valamint a nonunion kialakulásának kockázatában. Egy tanulmány szerint a csonttörést követően a dohányosoknak 7 százalékkal nagyobb esélyük van a mély fertőzések kialakulására, ellenben a nem dohányosoknak csak 2 százalék erre az esélye. A csonttörések gyógyulásának időtartalmát azonban nem csak a dohányzás határozhatja meg. A cukorbetegek csontjai szintén lassabban gyógyulnak, de a fertőzések is lassítják a folyamatot.
A kutatók a jövőben a dohányzás mértéke és csontok összeforrása közötti kapcsolatot szeretnék vizsgálni, annak érdekében, hogy kiderítsék, hogy például a kocadohányzás is ugyan úgy lassítja-e a gyógyulás menetét.