A mogadishui Lido Beachen sétálva az embernek akár az érzése is támadhatna, hogy a szomáliai fővárost valóban elérte a változás szele. Fiúk futballoznak, szerelemes párok sétálgatnak a tengerparton, de, miközben lassan visszatér az élet Mogadishuba a több évtizedes háború után, az emberek számtalan új problémával szembesülnek.
Az éhínség és a háború 1,1 millió embert kényszerített menekülttáborokba. Csak Mogadishuban félezer ilyen létesítmény üzemel, ahol a családoknak egy darabka ponyva jelenti az otthont. Az ENSZ szerint a nők különösen veszélyeztetett helyzetben vannak ezeken a helyeken. Csupán tavaly 1700 nemi erőszakot regisztráltak a táborokban, sokat ezek közül a szomáliai biztonsági erők tagjai követtek el. Zainab Bangura, az ENSZ-különmegbízottja is megerősíti, hogy a szexuális erőszakot hetven százalékban fegyveres egységek kötelékében dolgozó férfiak, rendőrök és katonák követik el. Nemrégiben még Hassan Sheikh Mohamud szomáliai elnök is elismerte a probléma létét.
„Az éjszaka közepén jött be a sátramba, mikor sikítani próbáltam, fejbe ütött, és azt mondta, maradjak csendben. Pisztoly is volt nála, megfenyegetett, ha ellenállok, akkor lelő. A fiam szeme láttára erőszakolt meg. Senki sem sietett a segítségemre” – mesélte el történetét egy neve elhallgatását kérő asszony. A szerencsétlenül járt nő a rémtett után kilenc hónappal is fertőzésektől és hasi fájdalmaktól szenved, de továbbra is ugyanabban táborban él, hiszen nincsen hova mennie. Akárcsak a legtöbb áldozat, ez az asszony sem tárta a hatóságok elé az ügyet, egyrészt a megbélyegzés miatt, másfelől pedig mert fél a retorzióktól: sokakat, akik jelentették az erőszakot megfenyegették vagy letartóztatták.
Amint leszáll az est Mogadishuban az utcák megtelnek élettel. A piac nyüzsög, a férfiak teakereskedésekben isznak és beszélgetnek, az üzlet virágzik. Mindez a javuló közbiztonságnak köszönhető, ami pedig a 18 ezer fős Afrikai Unió erejének, akik az elmúlt 18 hónapban kiüldözték az iszlamista al-Shabaab lázadóit a fővárosból és az ország egyéb területeiről is.
A szomáliai Nemzeti Biztonsági Erők kötelékében sok olyan fiatal van, akik ugyan hozzászoktak a fegyverrel járó hatalomhoz, azonban a fegyelemnek és a lojalitásnak gyakran híján vannak.
Az EU és az Egyesült Államok egyébként részt vesz a szomáliai biztonsági erők kiképzésében és finanszírozásában, a kalózkodás és az al-Kaida elleni küzdelem részeként. Most Nagy-Britannia is csatlakozni készül hozzájuk. A visszaélések ellenére az Egyesült Királyság a következő hónapban egy londoni nemzetközi konferencián javasolni fogja, hogy közvetlenül finanszírozzák a szomáliai hadsereget és rendőrséget.
Nyilvánvalóan mindannyiunkat sokkolta a szexuális erőszak gyakorisága Szomáliában – mondta Matt Baugh szomáliai brit nagykövet. De arra is felhívta a figyelmet, hogy a férfiak két generációja nőtt fel fegyverrel a kezében parancsok és katonai fegyelem nélkül. Ha ezt a kört nem szakítjuk meg, akkor az erőszak folytatódni fog – tette hozzá.
Így Szomália nemzetközi támogatói dilemmába kerültek: vagy finanszíroznak egy olyan alakulatot, amelynek tagjai pont azokat az embereket bántalmazzák, akiket meg kellene védeniük, vagy megvonják a támogatást és veszélybe sodorják a közbiztonság más területein eddig elért eredményeket is. Matt Baugh szerint nemzetközi támogatás nélkül a szomáliai erők szétforgácsolódnának, és az ország búcsút mondhatna az amúgy is törékeny békének.