A kertészkedés nemcsak a rendszeres testmozgás miatt hasznos, hanem azért is, mert arra ösztönzi az embert, hogy egészségesebb ételeket egyen, ha kiskertjében megtermeli a zöldségeket és gyümölcsöket. A kerti munka társadalmi előnyei közé tartozik továbbá, hogy a kertész, aki másokkal művel meg egy földdarabot, hasonló gondolkodású, életstílusú ismerősökre találhat – fejtették ki a tanulmány szerzői.
A Utahi Egyetem kutatói 198 kertészkedőt vizsgáltak tanulmányukban, amelyről a The Daily Telegraph netes kiadása számolt be. A Salt Lake Cityben élő emberek az Amerikában elterjedt rendszerben közösségi kerteket műveltek.
A kutatók összehasonlították a kertészkedők testtömeg-indexét (BMI) a szomszédaikéval, hogy kiderüljön, egészségesebbé teszi-e őket a szabadban végzett hobbi.
Úgy találták, hogy a közösségi kertekben munkálkodó nőknek átlagosan 1,84 százalékkal volt kisebb a BMI-értéke, mint nem kertészkedő szomszédaiké, ami 4,7 kilogrammal kisebb testtömeget jelent egy 167 centiméter magas nő esetében. A kertben szöszmötölő férfiaknál szomszédaikhoz képest átlagosan 2,36 százalékkal kisebb BMI-t mértek. Ez egy 177 centis férfi esetében 7,2 kilogrammal kisebb tömeget jelent – mutatott rá az American Journal of Public Health című folyóiratban közzétett tanulmány.
A kerti munkát végzők a nem kertészkedő testvéreiknél is egészségesebbek voltak, ám ez a különbség nem volt kimutatható a férjek, feleségek tekintetében. Utóbbi tény arra utal, hogy a házastársaknak is jut a kertészkedés áldásaiból, és feltehetően ők is egészségesebben étkeznek a közösen termelt zöldségeknek és gyümölcsöknek köszönhetően.
A kutatók felhívták a várostervezők és közegészségügyi illetékeseknek figyelmét arra, hogy eredményeik tükrében hasznos lenne új közösségi kertek létrehozása, illetve a régiek ismételt benépesítése.