A jutalékkal együtt hatmillió dollárért adták el egy szerdai New York-i árverésen a néhai Francis Crick Nobel-díjas angol biokémikus hétoldalas levelét, amelyben a tudós beszámol 12 éves fiának a DNS kettősspirál-szerkezetének felfedezéséről. Az árverések történetében soha nem adtak ekkora összeget egy levélért.
Crick két másik tudóssal megosztva nyerte el az 1962-es orvosi Nobel-díjat a nukleinsavak molekuláris szerkezetének felfedezéséért, illetve annak felismeréséért, hogy ezek az élő szervezetben az információátadás szempontjából jelentősek. A Christie\'s aukciósház előzetesen legfeljebb egymillió dollárért tartotta eladhatónak a tudós levelét. Az eddigi rekordot Abraham Lincoln volt amerikai elnök levele tartotta, amelyet 3,4 millió dollárért adtak el 2008-ban, az árverezői jutalékot is beleszámítva.
Francis Crick 1916-ban született az angliai Northamptonban és 2004-ben, 88 évesen hunyt el a kaliforniai La Jollában. A Nobel-díjat követő évtizedekben agykutatást folytatott a kaliforniai Salk Intézetben. Hagyatékának tudománytörténeti relikviáit a család ajánlotta fel elárverezésre a DNS-felfedezés 60. és a Nobel-díj elnyerésének 50. évfordulója alkalmából, hogy a bevétel nagyobb részéből tudományos kutatásokat támogassanak.
A Christie’s-féle árverés bevételének felét a biológiai kutatásokkal foglalkozó La Jolla-i Salk Intézetnek adományozzák. Egy másik árverésből – amelyet a Heritage Auctions aukciósház tart csütörtökön – 20 százalékot a tudós nevét viselő, 2015-ben megnyíló új londoni orvostudományi kutatóintézetnek utalnak át.
A Heritage Auctions árverésén bocsátották áruba Crick 23 karátos arany Nobel-érmét is, amely a remélt félmillió dollár helyett 2,2 millió dollárért kelt el. Az árverést szervező Heritage Auctions közölte, a 23 karátos arannyal bevont Nobel-díjat Jack Wang, a Szilícium-völgyben és Sanghajban székelő Biomobie nevű gyógyszeripari cég elnök-vezérigazgatója vette meg.
Az aukciót megelőzően a vételár kevesebb mint negyedét, 500 ezer dollárt reméltek Crick Nobel-díjáért. Wang szerint a díjat és a hozzátartozó oklevelet arra használják majd, hogy ösztönözzék a Biomobie tudósait. A szakember úgy véli, az általa vezetett vállalat olyan forradalmat indíthat el az orvoslásban, mint amilyet annak idején a DNS struktúrájának felfedezése.
Ez a második eset, hogy egy Nobel-érem nyilvános árverésen kerül eladásra. Az elsőt – Aage Niels Bohr (1922–2009) dán magfizikus 1975-ös fizikai Nobel-díját – tavaly novemberben adták el 50 ezer dollárért. Júniusban William Faulkner amerikai író 1950-es irodalmi Nobel-díját bocsátja áruba a Sothebye’s.