Elnevezték a budapesti kisoroszlánokat

A Macskák című musical szereplői adtak nevet szerdán a Fővárosi Állat- és Növénykert két hím és két nőstény ázsiai kisoroszlánjának.

LM
2013. 04. 17. 16:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszlán Szonjától és Sári Évitől a Surina (Istennő) és a Salima (Boldog) nevet kapták a nőstények, Puskás Peti a Sachin (A lényeg), Haumann Péter pedig a Sinha (Hős) nevet adta a két kis hímnek (az állatnevek kiejtése: szurina, szalima, szacsin, szína). A két hónapos ragadozókat most először vizsgálhatták meg közelebbről a gondozók. A szorosan tartott állatokat megvizsgálva kiderítették nemüket, illetve beadták nekik a szükséges oltásokat és a féregirtószert. Lemérték súlyukat is: a nyolc kilogrammos Sachinon kívül mindegyik kisoroszlán 7,5 kilogrammot nyom. A fiatal oroszlánok közül páran hangjukat próbálgatva és fajukhoz méltó vicsorgással fogadták a kezelést.

Az állatok bemutatásakor Persányi Miklós főigazgató elmondta, az európai tenyészprogramnak köszönhetően az oroszlánok a legmegfelelőbb helyekre kerülnek, ha majd elhelyezésükről kell gondoskodni. Mint kifejtette, filozófiájának megfelelően a budapesti állatkertben – több más intézménnyel ellentétben – nincs lehetőség az állatok simogatására: így próbálják védeni az oroszlánokat, hogy azok az eredeti természetükhöz leginkább hasonló módon és körülmények között élhessenek.

A veszélyeztetett ázsiai, más néven indiai oroszlánok (Panthera leo persica) február közepén jöttek világra a fővárosi intézményben. Anyjuk, Shirwane 2008-ban született a franciaországi Mulhouse állatkertjében, ahonnan 2010-ben érkezett Budapestre. Ugyanabban az évben került a fővárosba az egy évvel fiatalabb apa, Basil is.
Az ázsiai oroszlánok létezéséről a közvélemény szinte alig tud. Ennek oka, hogy általában afrikaiként könyvelik el őket, mivel a populáció többsége valóban a fekete kontinensen él. Az egykor hatalmas ázsiai elterjedési területen belül ma már csak az indiai Gudzsarát államban maradtak fenn vadon élő egyedek.

A természetben csupán mintegy négyszáz ázsiai oroszlán él, állatkertekben pedig mindössze 250-300 egyed. Magyarországon korábban soha nem született még az afrikai rokonnál sokkal ritkább indiai oroszlán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.