Alap, hogy a háztartásban használt konyhai gépek és szórakoztatótechnikai eszközök fogyasztási besorolása „A” vagy „A+” legyen. Mindemellett érdemes odafigyelni azok használatára is. A mosó- és mosogatógépek is fogyaszthatnak sokat, ha félig megpakolva használjuk azokat. A mosni-, mosogatnivaló ruhákat/tányérokat/poharakat erős szennyezés esetén áztassuk elő, így nem kell extra erős programot választani.
Szárítófunkciós mosógép vagy szárítógép vásárlása előtt gondoljuk meg, hogy valóban szükségünk van-e rá. Ha erkéllyel, terasszal, kerttel rendelkezünk, érdemes inkább lemondani róla, mintsem feleslegesen csatasorba állítani egy plusz gépet. Porszívónál érdemes sűrűn üríteni a porzsákot és kimosni a légszűrőbetétet, így sarkallhatjuk készülékünket a nagyobb szívóerővel történő munkára.
Főzésnél rengeteg energiát megtakaríthatunk a kuktával és néhány jó hővezető képességgel rendelkező acél edénnyel. Vízforralásnál tegyük rá az edényre a tetejét, így kevesebb energiával, hamarabb felforr a víz. A gázláng vagy a főzőlap izzó része ne érjen túl az edény alján, mert így energiát pocsékolunk el. A meleg/langyos ételt soha ne tegyük be a hűtőbe. A mélyhűtőt bizonyos időközönként engedjük le, így megelőzzük a befagyását. A fagyasztóból kivett ételeket a hűtőszekrényben hagyjuk kiengedni, így hasznosítani lehet a belőle áradó hideg energiát!
A hagyományos számítógép-monitorok felett eljárt az idő: a régi monitorokat érdemes lecserélni a mostanság divatos lapos LED képernyőkre, ugyanis ezek töredékét fogyasztják (és kisebb helyet foglalnak, de ez már inkább lakberendezési szempont). Ha nem használjuk a gépet, érdemes azt hibernált állapotra tenni, így kevesebbet fogyaszt. Éjszakára kapcsoljuk ki és húzzuk ki a konnektorból, így nem fogyaszt, amikor amúgy sem használjuk. Asztali gépnél a kapcsológombos elosztó erre tökéletesen megfelel, nem kell hajlongani és rángatni a zsinórt a falból.
A TV–DVD–házimozi triumviátus fogyasztása szintén meghálálja, ha éjjelre egy billenőkapcsoló segítségével áramtalanítjuk a készenléti üzemmód alól. A mostanában divatos lapostévéknek elég nagy fogyasztásuk van, nem szerencsés „háttértelevíziózás” funkcióban használni huzamosabb ideig.
A legfontosabb alapszabály: amelyik lámpát lekapcsoljuk, az nem fogyaszt. Ha nem tartózkodunk az adott helyiségben, akkor egyetlenegy mozdulattal megszüntethető a felesleges árampazarlás. Gondoljunk csak bele, ugyanúgy folyatnánk a vízcsapot, mint ahogyan égve hagyjuk a nem használt szobában a lámpát?
Természetesen a neonnál és az energiatakarékos égőknél ez az elmélet érvényesül, hiszen ezek keveset fogyasztanak, igaz, csak akkor, ha már bemelegedtek. Ellenben nem mindenhol funkcionál jól az energiatakarékos égő: azokban a helyiségekben, ahol ritkán és rövid ideig tartózkodunk, ne tegyünk energiatakarékos égőt. Mire a megfelelő hatékonysággal kezdene működni, addigra újra lekapcsoljuk.
Ilyen lehet a kamra, a spájz és a toalett. Az izzócserék során nézzünk utána, hogy az adott helyiségbe alkalmazható-e megfelelő LUMEN-értékkel bíró LED izzó. Ehhez vegyünk igénybe olyan szakértőt, aki a világítástechnikára szakosodott. (Meleg fehér vagy hideg fehér, mennyi és milyen típus jó a foglalatba stb.) Egy ilyen komplex világítástechnikai korszerűsítés nem olcsó egyszeri kiadás, viszont hosszabb távon többszörösen megtérül. (~90 százaékos megtakarítást lehet elérni a világításra fordított energiaköltségekből, az üzemideje ezeknek az izzóknak sokkal hosszabb, és nem érzékenyek a le- és felkapcsolásra.)