A vese a laboratóriumi körülmények között ez idáig előállított legbonyolultabb szervek közé tartozik. A működő mesterséges vese felé vezető első lépést a Massachusetts General Hospital szakemberei tették meg. A patkányvese a beültetést követően 5 százalékos hatékonysággal működött.
A vizsgálatot vezető Harald Ott szerint már a normális veseműködés töredékének helyreállítása is elegendő lehet. Mint elmondta, egy hemodialízisben – veseműködést pótló kezelésben – részesülő páciens esetében például a veseműködés 10-ről 15 százalékra javítása is jelentős előrelépést jelent.
A patkánykísérletek sikerére támaszkodva a kutatók úgy képzelik a mesterséges emberi vese előállítását, hogy megtisztítják a vesét az elhalt sejtektől, hogy csak a váz maradjon meg, majd a szervet újraépítik a pácienstől származó sejtekkel – adta hírül a BBC News. Ez két jelentős előnnyel járna a szervátültetésre nézve: egyrészt a szövet egyezne a páciensével, így nem lenne szükség élethosszig tartó gyógyszerszedésre a beültetett szerv kilökődésének megelőzése érdekében, másrészt jelentősen nőne az átültetésre alkalmas szervek száma. Jelenleg ugyanis a felajánlott vesék jelentős részét nem tudják hasznosítani, ám a jövőben ezeket is lehetne „alapnak” használni az újak megépítéséhez.
A vese felelős a szervezet anyagcseréje közben keletkező vízoldékony anyagcsere-végtermékek eltávolításáért, és ez a leggyakrabban átültetett szerv, s rendkívül hosszú rá a várólista világszerte. „Csak az Egyesült Államokban jelenleg százezer páciens vár vesetranszplantációra, miközben évente nagyjából mindössze 18 ezer beavatkozást végeznek” – jelentette ki a szakember a mesterséges vese előállításában rejlő lehetőségek kapcsán.
Az emberi páciensek bevonásával elvégzendő vizsgálatokig még számtalan kutatásra lesz szükség. A mostani eredményeket a Nature Medicine című folyóiratban ismertették a szakemberek.