Kudarcot vallottak Putyin darvai

Nem jutottak el tavaly a melegebb éghajlatra azok a darvak, amelyek röptetésében Vlagyimir Putyin is részt vett.

tt
2013. 04. 15. 14:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz államfő bevonásával a szibériai Jamal-Nyenyec autonóm területen tavaly szeptember elején hat szibériai hódarut indítottak el délre. A Remény repülésének nevezett akció során Vlagyimir Putyin kétszer is felszállt egy motoros sárkányrepülővel, hogy úgymond vezető daruként elindítsa a fiatal, tapasztalatlan madarakat.

Az orosz vezető nagy hangsúlyt fektet sportos, egészségesen élő, természetbarát imázsának ápolására. Követte már szibériai tigris nyomát, fényképezkedett a Kaukázusban élő, de már kiveszőben lévő leopárddal és jegesmedvével is. A madarak költöztetéséről szóló híradások nyomán egyes orosz internetes portálokon viccek kereszttüzébe került.

A Vedomosztyi részletesen beszámolt az állatvédő akcióról, amelynek következő állomásán, a Tyumenyi területen lévő Belozerszkij természetvédelmi parkban a Rjazanyból származó szibériai hódarvakat összeengedték vadon nevelkedett társaikkal. A szakemberek azt remélték, hogy védenceik így tovább repülnek majd melegebb égtájakra, de a korai havazás ezt megakadályozta.

Egy rjazanyi daru azonban mégis elindult a vad darvak csapatával, de csak Kazahsztánig jutott el, mert ott kutyák támadtak rá. Szerencsére egy helyi parasztember megmentette a védett madarat. A daru azonban annyira megszokta az embereket, hogy már nem lehet visszaszoktatni a természetbe. A Parának elnevezett madarat egy állatkertben helyezték el, ahol nagyon népszerűvé vált, miután a ketrecére kiírták, hogy az orosz államfővel együtt repült.

A Kazahsztánig eljutott Parával együtt nevelkedett öt hódarut visszaszállították Oroszországba, a Moszkvától délkeletre lévő, Oka folyó menti természetvédelmi területre és ott is teleltek át.

A szibériai hódarvakból a természetben már csak húsz példány él Oroszországban. A szaporításukkal foglalkozó szakemberek azt tervezik, hogy a nyáron ismét elszállítják védenceiket Tyumenybe, hogy onnan a tél elől önállóan költözzenek melegebb égtájra.

A Vedomosztyi szerint a Vlagyimir Putyin közreműködésével zajló oroszországi hódaru-akció egyrészt azért vallott kudarcot, mert túl későn indították el a madarakat délre – az államfő programjába csak szeptember elején tudták beiktatni a röptetést –, másrészt Üzbegisztán nem biztosított helyet a madaraknak, mondván, hogy nem biztonságos a kiszemelt terület, amely Afganisztánnal határos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.