– Ha a meleg vizes csap szivárog, akkor plusz energiaveszteséggel is számolni kell, hiszen az elfolyó vizet előbb fel kellett melegíteni.
– A vízköves berendezések több gázt vagy áramot fogyasztanak, ezért tisztítsuk rendszeresen a vízmelegítőt a vízkőtől. Hatvan fokon a legalacsonyabb a vízkőképződés mértéke, érdemes ehhez az értékhez igazítani a bojlert.
– Kisebb átmérőjű zuhanyrózsákkal akár 30 százalékkal csökkenhet a melegvíz-felhasználás. Ha vízmelegítőt cserélünk vagy építünk be, nem érdemes engedni a megalomániának. Ha nagyobb vízmelegítőt állítunk üzembe, mint amekkorára valójában szükségünk van, feleslegesen melegítünk vizet; ha nem is fogyasztjuk el, idővel újra kell melegíteni.
– Ha hosszabb időre elutazunk otthonról, kapcsoljuk le a vízmelegítőt, a készenléti állapotnál a kikapcsolt állapot kevesebbet fogyaszt.
– Ne folyassuk a vizet feleslegesen. Nemcsak a fogmosás, de a hajmosás és a zuhanyzás alatt is sok vizet spórolhatunk meg, ha a tisztálkodás alatt nem folyatjuk feleslegesen a vizet.
– A mosó és mosogatógépet félprogramon használni tökéletes energiapocsékolás. Ha tehetjük, a mosást, mosogatást tegyük az esti órákra, így kevesebbe kerül a felhasznált energia.
– Felejtsük el a folyó vízben mosogatást. Ne engedjük ki a csapot, ha hideg vizet akarunk, inkább tartsunk vizet a hűtőben erre a célra.
Érdemes a csaptelepeken lévő vízszűrőt légkeverésesre cserélni, ez ugyanis levegőt kever a kifolyó vízbe, így ugyanolyan komfortérzet és víznyomás mellett akár 25-50 százalékkal kevesebb vizet fogyaszthatunk. A szűrők külön is beszerezhetőek az interneten, és már léteznek olyan csaptelepek, amelyekbe gyárilag építik bele.
A többfokozatú öblítési funkcióval ellátott vécétartállyal az élet e fontos területén is kevesebb vizet fogyaszthatunk. A napkollektoros vízmelegítő rendszer elsőre talán – viszonylag magas ára miatt – drága nagyberuházásnak tűnhet, viszont az évek során szinte önjáró módon hozza vissza a befektetett összeget. A napkollektor a napenergiát fordítja vízmelegítésre és -keringetésre, így a felhasznált erőforrás gyakorlatilag ingyen van. Egyedi házaknál, társasházaknál és lakótelepeken egyaránt gazdaságosan működtethető rendszer.