Nagy port kavart Ferdinand Porsche emlékműve

Ellenzi az észak-csehországi Vratislavice lakossága Ferdinand Porschénak, a legendás autótervezőnek és a Porsche autógyár alapítójának emlékművét.

tt
2013. 04. 12. 15:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A helyi lakosok többségének véleménye szerint Porschénak náci múltja van, a második világháború idején magas rangú SS-tiszt volt, ezért nem érdemli meg, hogy szülőfalujában, amely ma Észak-Csehország metropolisának számító Liberec elővárosa, emlékműve legyen. A Porsche-emlékmű kialakításáról a helyi kulturális központban tavaly tavasszal döntött az önkormányzat, s az azóta is éles viták tárgya.

Az emberek szerint a vratislavicei emlékműnek nem a világhírű autógyárra és autóra, hanem egy helyi lakosra kellene emlékeztetnie, aki azonkívül, hogy tehetséges tervező volt, lepaktált a nácikkal és gyáraiban olcsó munkaerőként koncentrációs táborok foglyait alkalmazta.

 

„Az emlékmű létrehozása Vratislavicében botrányos. Ha valaki Németországban azt mondja, hogy Porsche, mindenki a híres autóra gondol. Ha azonban ezt a nevet bárki Vratislavicében ejti ki, amelynek semmi köze sincs az autógyártáshoz, mindenki egy náci múlttal rendelkező konkrét személyre gondol” – jelentette ki Petr Jirásko, az alakuló emlékhely egyik ellenzője a Mladá Fronta Dnes című napilapban. „Ezek az adatok természetesen nem lesznek rajta az emlékművön” – mutatott rá Jirásko.



A Ferdinand Porsche náci múltjával kapcsolatos dokumentumokat az emlékmű ellenzői februárban átadták a polgármesternek, aki továbbra is támogatja a kezdeményezést.

„Az emlékhely kialakításával elsősorban a tervező zsenialitását akartuk kiemelni, hiszen falunk szülöttéről van szó” – nyilatkozott Lukás Pohanka polgármester. Elismerte, hogy az emlékműre felkerülő szöveg tervezetében Porsche náci múltjára való utalás nem szerepel. Ígéretet tett azonban arra, hogy a problémát megoldják.

 

Jirásko azt állítja: Vratislavicében nem Porsche, hanem egy megbékélési emlékműre lenne szükség, amely objektív módon tükrözné a település múltját, s nem hallgatna el semmit. Porsche mellett például még egy „híres” szülöttje van Vratislavicének: Konrad Henlein, a csehországi németek náci pártjának vezetője. Az emlékhelyen ezt is meg kellene örökíteni, mint ahogy a helyi németek második világháború utáni kitelepítését is.

A készülő emlékmű a Desítka (Tízes) elnevezésű korszerű vratislavicei kulturális központ része. Jelenleg a modern építészeti megoldású központban rendszeres időközökben cserélődő három-három Porsche márkájú személygépkocsi is ki van állítva, amelyeket a német gyár kölcsönöz a településnek. Az épületben rendszeresen filmeket vetítenek az autógyár történetéről, illetve a Porsche kocsikról, amelyek igen népszerűvé tette a központot.



„Kétségtelenül ellentmondásos személyiség. Biztos, hogy nem volt háborús bűnös, de eszét és ismereteit a harmadik birodalom szolgálatába állította, s magas tisztségeket is viselt” – jelentette ki Porscheről Jirí Krízek, a libereci Észak-csehországi Múzeum igazgatója. Milan Bumba, a csehországi Porsche Klub elnöke viszont védelmébe vette Ferdinand Porsche személyét, s azt állítja, hogy a nagy tervező elleni kampány mögött a kommunisták állnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.