Vombatkölyök született a fővárosi állatkertben

A kölyök a télen született és az elmúlt napokban már az erszényből is kikandikált. Lefotózni egyelőre lehetetlen, viszont a vombatcsalád jó egészségnek örvend.

tt
2013. 04. 24. 15:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kölyke született a Fővárosi Állat- és Növénykertben élő két csupaszorrú vombatnak (Vombatus ursinus). A nem mindennapi szaporulat világra szóló szenzációnak számít, hiszen Magyarország, sőt egész Kelet-Európa valamennyi állatkertje közül Budapesten sikerült először szaporítani ezeket az Ausztráliában őshonos erszényeseket. Mi több világviszonylatban is rendkívül ritka esemény a vombatok eredményes szaporítása – olvasható a fővárosi állatkert közleményében.

Azt, hogy a budapesti nőstény, Molly erszényében egy kölyök fejlődik, már jó ideje tudják az állatkerti munkatársak, de természetesen nem kezdettől fogva. A vombatok ugyanis igyekeznek akkor elleni, amikor senki nem látja őket. Ennek megfelelően még sehol a világon nem sikerült magát az ellést alaposan megfigyelni. Ahogy azonban erszény tájéka a benne fejlődő kölyök gyarapodásával párhuzamosan egyre jobban kidudorodott, a gondozók is egyre biztosabbak lehettek abban, hogy a nősténynek kölyke született. Magából a kicsiből azonban múlt hétig nemigen lehetett látni semmit.

Azóta viszont többször sikerült megfigyelni a kölyök orrát, mancsait, sőt olyan is előfordult, amikor szinte derékig kint volt az erszényből. Mivel a csupaszorrú vombatok általában hat hónapos korukban néznek ki először az erszényből, a kölyök minden valószínűség szerint a tavalyi év végén születhetett – mondta el Hanga Zoltán, az állatkert szóvivője.

Az erszényből kukucskáló vagy kilógó kölyköt eddig csak rövid észlelések erejéig lehetett megfigyelni. Ennek megfelelően még nem sikerült fényképen is megörökíteni a jövevényt. Ezért az állatkert arra biztatja a fotózás iránt érdeklődő látogatóit, hogy próbáljanak meg fényképet készíteni az időnként kikandikáló kölyökről, természetesen az állatok zavarása, villanófény használata nélkül. Aki a leghamarabb küld olyan képet a [email protected] címre, amelyen a kölyök is elég jól látszik, állatkerti belépőjegyet kaphat. Az állatkert szóvivője tippként az is elárulta, hogy a legnagyobb esély a fotózásra a délután négy óra körüli időszak.

Ma az egész világon mindössze tizenkét állatkertben láthatnak vombatokat azok, akik Ausztráliába nem jutnak el. E kertek közül négy Európában (Budapest, Duisburg, Hannover, Planckendael), három Ázsiában (Bangkok, Nagoja, Tokió), négy az Egyesült Államokban (Albuquerque, Chicago, Memphis, San Diego), egy pedig Kanadában (Toronto) található.

Mindez azt jelenti, hogy a vombat nagyjából olyan ritka látványossága az állatkerteknek, mint az óriáspanda, hiszen utóbbit a Kínai Népköztársaság területén kívül ez idő szerint szintén 12 állatkertben mutatják csak be. Még ritkább, hogy a vombatok szaporodjanak is. Az ilyesmi ugyanis még az ausztráliai állatkertekben sem számít mindennapos dolognak. Ausztrálián kívül pedig mindössze hét helyen (Antwerpen, Chicago-Brookfiled, Duisburg, Halle, Hannover, Londrina, Whipsnade) születtek eddig vombatok. Az európai szaporulat száz év alatt összesen 10 kölyök volt, ebből egy Halléban (1914), egy Whipsnade-ben (1931), egy Antwerpenben (1972), három Duisburgban (1975, 1978, 1983), négy pedig Hannoverben (1982, 1988, 1990, 1993) jött a világra. Ez egyben azt is jelenti, hogy európai állatkertben két évtizede nem született vombatkölyök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.